Laminát alebo vinyl?
Ešte donedáva boli pri výberoch novej podlahy prvou voľbou laminátové podlahy. Aj keď stále majú čo ponúknuť, veľa ľudí si v poslednej dobe volí podlahu vinylovú. Aké sú teda výhody každého z týchto dvoch druhov podláh?
Laminátové podlahy majú stále šancu osloviť. Hlavne cenou
Aj keď sme v úvode povedali, že v posledných rokoch začína na trhu dominovať vinyl, laminátové podlahy stále patria medzi najrozšírenejšie druhy podláh. Prečo sa vlastne tieto podlahy volajú laminátové? Takmer 95% laminátovej podlahy tvorí drevovláknitá hmota a nášľapná vrstva je upravená práve laminovaním, ktoré chráni nielen dekor podlahy, ale aj podlahu samotnú.
Laminátová podlaha má rýchlu montáž, jednoduchú údržbu, je vhodná aj na podlahové vykurovanie a má nízku cenu, ktorá stále býva rozhodujúcim faktorom pri výbere medzi ňou a podlahou vinylovou. Zrejme každá laminátová podlaha na trhu je robená pre spájanie takzvaným clickovým spojom. I keď medzi jednotlivými výrobcami môže byť tento spoj mierne odlišný.
Vinyl je v súčasnosti často prvou voľbou
A čo vinyl? Jednou z hlavných výhod vinylových podláh je ich 100% vodeodolnosť. To sa hodí nielen pri náhodnom rozliatí nejakej tekutiny, ale napríklad aj na chodbách, či vstupných halách v domoch, keď môžete prísť počas zimy s topánkami od snehu a jeho topenie na podlahe neohrozí vašu podlahu.
Na druhej strane, pokiaľ zrovna nezvyknete na svoju podlahu vylievať kýble s vodou, tak s bežnou starostlivosťou by ste nemali mať problém ani pri laminátovej podlahe. Kto však chce mať istotu, že voda nebude pre jeho podlahu problém, volí jednoznačne vinyl. Tak isto ak chcete pre svoje podlahové vykurovanie najnižší možný tepelný odpor, dosiahnete ho použitím práve vinylovej podlahy.
A čo montáž vinylových podláh? Okrem clickových spojov ako pri laminátových podlahách, sa niektoré druhy vinylových podláh celoplošne lepia priamo na betónový podklad. Novšie druhy dokonca nepoužívajú ani jeden z týchto spôsob, ale pokladajú sa voľne, takzvaným „loose lay“ spôsobom priamo na betón, ktorý by mal byť napenetrovaný. Na svojom mieste potom podlaha drží vďaka protišmykovým elementom na spodnej strane lamely a svojou váhou.
Zdroj obrázka:
Autor: Tinatin / Shutterstock.com