Látkové plienky pre lepšie životné prostredie

Látkové plienky pre lepšie životné prostredie

Zaujímate sa o to, koľko odpadu vyprodukuje vaša domácnosť počas plienkového obdobia vášho dieťatka? Predstavte si len, že miniete osem plienok denne počas dvoch rokov… Je to obrovská záťaž nielen pre prírodu, ale aj vašu peňaženku.

Večné predsudky

Len niekomu spomeňte, že vaše bábätko nosí látkové plienky, a hneď si zaslúžite opovržlivé pohľady. Staršie generácie si predstavia klasické biele bavlnené plienky, ktoré museli kedysi vyvárať a žehliť, a denne kvôli nim zapínali práčku (nebodaj ich prali v rukách)… Dnes je však situácia iná. Keď sa mamička šetrná k životnému prostrediu rozhodne, že bude svoje dieťatko baliť do zdraviu neškodných látkových plienok, vôbec si tým nepridáva starosti navyše. Práve naopak – nemusí stále sledovať, či má dostatok plienok, napr. aj keď idú sviatky a budú zatvorené obchody, a ani plienky nemusí denne prať alebo žehliť. Stačí si len vybrať najvhodnejší variant látkových plienok a pokožka bábätka sa jej odvďačí nádhernou farbou bez vyrážok či ekzémov. Samozrejme, je potrebné kontrolovať, či je látková plienka suchá, no to isté sa deje aj v prípade klasických jednorazových plienok. Ďalšia užitočná informácia pre mamičky, ktoré nemajú čas na žehlenie – látkové plienky sa dnes vyrábajú z materiálov, ktoré stačí len oprať, usušiť, a potom sú ihneď pripravené poslúžiť.

Jednorazová investícia

Dali ste sa na „látkovky“? Na internete je množstvo e-shopov, kde si viete zohnať rôzne druhy plienkových nohavičiek a látkových plienok, tzv. vkladiek. Nohavičky sú jednofarebné aj vzorované, so zapínaním na suchý zips alebo patentky, takže plienku môžete prispôsobovať aj pohlaviu dieťatka. Môže vás ale zaskočiť cena takýchto plienok – keďže sú ekologické, obchodníci na nich v našej krajine ešte stále ryžujú. Stačí sa pozrieť do zahraničných e-shopov a uvidíte, že to, čo na Slovensku zoženiete za desať eur, sa inde predáva za dve… Keď si napokon zrátate, koľko investujete do látkových plienok, zistíte, že týmto jednorazovým nákupom nesmierne ušetríte. Plienky kúpite raz a môžete ich využívať celé plienkové obdobie, pokojne aj pri viacerých deťoch. Nezničia sa ani častým praním na 60 stupňoch. Ak sa vám to ešte stále bridí, na pranie látkových plienok existujú aj špeciálne pracie a dezinfekčné prostriedky. V pohode bude aj plienka, aj práčka.

Život s látkovou plienkou

Látkovú plienku môžete začať využívať prakticky od narodenia, stačí natrafiť na tú správnu veľkosť alebo systém zapínania, ktorý sa dá prispôsobiť aj tomu najútlejšiemu detskému telíčku. Nakúpte si toľko látkových plienok, aby ste to stíhali s praním. Najlepšie je vlastniť ich aspoň 32 kusov, pričom každé dva-tri dni budete prať vždy 16. Kým sa jedna dávka operie a vyschne, druhá sa môže používať a potom dať prať atď. Pokiaľ si prajete látkové plienky používať za všetkých okolností, teda aj počas prechádzok v meste, keď idete na návštevu, alebo počas toho, ako bábätko spí, je nutné častejšie kontrolovať stav plienky, príp. nosiť v taške náhradné oblečenie. Vždy sa môže stať drobná nehoda. Na použité plienky sa používajú štýlové nepremokavé vrecká, v ktorých si náklad odnesiete pekne až domov. Použité plienky je dobré vešať na čerstvý vzduch, až kým sa ich nenazbiera toľko, že sa vám oplatí zapnúť práčku. Používať látkové plienky nie je žiadna veda, treba si len nájsť systém.