Lazúra na drevo zabezpečí jeho dobrú kondíciu

Lazúra na drevo zabezpečí jeho dobrú kondíciu

Drevo je prírodný materiál, ktorý je veľmi obľúbený nielen v dnešných moderných interiéroch, ale i exteriéroch. Máme z neho postavené ploty, záhradný altánok, nábytok, terasu a mnoho iných vecí. Je pevné, odolné a ľahko sa spracúva. Na druhej strane však rozmary počasia, prudké slnko, vietor, dážď, na ňom zanechávajú stopu. Ak chcete, aby si zachovalo svoju pevnosť a farebnosť bez ochranného náteru sa neobídete. Jednou z možností ošetrenia je lazúra na drevo. Aké druhy poznáme a aké má výhody si bližšie upresníme.  

Kde všade ju môžeme použiť

Lazúry na drevo majú široké využitie najmä pri ochrane dreva, ktoré sa nachádza v exteriéri. Zabezpečia jeho ochranu pred UV žiarením, vetrom, dažďom, mastnotou i mechanickým vplyvom. Sú polopriesvitné, len jemne drevo zafarbia a ponechávajú viditeľnú štruktúru dreva. Na rozdiel od bežných lakov, ktoré sú nepriedušné, lazúra na drevo dovoľuje drevu dýchať, rozpínať sa. Vrstva laku vytvára na povrchu buď polomatný alebo pololesklý vzhľad, záleží od druhu, ktorý si vyberiete. Veľmi ľahko sa nanáša, je ale potrebné drevo ošetrovať pravidelne. A to z dôvodu, že drevo stále pracuje, prispôsobuje sa svojmu okoliu. Doporučujeme lazúru na drevo po dvoch až troch rokoch obnoviť.

Typy lazúr na drevo

Tenkovrstvá lazúra – je to olejová lazúra  na drevo a vsiakne hlboko do dreva, čiže nezanecháva na povrchu žiadnu vrstvu, vďaka tomu však zvýrazňuje jeho kresbu. Obsahuje látky, ktoré drevo chránia pred žiarením, a pomáha mu odpudzovať vodu. Vďaka tejto ochrane sa nedostane dnu, ale para uväznená v dreve môže von. Je vhodná najmä pre také, ktoré pracuje a praská.

Hrubovrstvá lazúra – jedná sa o lakovanú lazúru na drevo, vsakuje sa len minimálne a zanecháva na povrchu vrstvu podobnú priesvitnému laku. Takto ošetrený povrch sa potom veľmi ľahko čistí. Odporúča sa použiť ho všade, kde bude často drevo vystavené dotyku rúk, zabezpečí sa tak jeho rýchla údržba. Nevýhodou je, že pred jeho obnovou je potrebné dôkladné zbrúsenie starého náteru.

Lazurovacích lakov nájdeme na našom trhu celú radu. Výrobcovia ich členia podľa farby, dekoru, vlastností, typu dreva alebo ich vhodnosti do interiéru, či exteriéru. Dokonca nájdeme aj také, ktoré sú špeciálne určené napr. na ploty. Stačí len navštíviť špecializovaný obchod a vybrať si.

Ďalšie dobré rady nájdete na https://carodreva.sk/.