Malé, ale mocné čerešne

Malé, ale mocné čerešne

Letná sezóna je ideálna na to, aby sme telu zabezpečili chýbajúce vitamíny. Ovocím a zeleninou sa prepĺňajú nielen pulty predajní a trhovísk, ale aj naše komory, pivnice a chladničky. Zlákali vás čerešne? Určite si ich doprajte o trochu viac ako bežne, sú totiž veľmi zdravé a najviac zaúčinkujú, ak ich budete konzumovať po celý rok.

Zdroj vitamínov a minerálov

V malej čerešničke sa ukrýva doslova poklad. Ak teda vo voľnom čase radi polihujete pod čerešňovým stromom, neváhajte sa občerstviť tým, čo vám ponúka. Jeho plody totiž obsahujú množstvo bielkovín a vlákniny, no zanedbateľný nie je ani podiel vitamínov a minerálnych látok, ktoré sa postarajú o to, aby sa vaše telo doslova naštartovalo. Tým, že čerešne majú mierne laxatívny účinok, sa vďaka ich konzumácii prečistia vaše črevá. Môžete sa tešiť napríklad na úbytok hmotnosti alebo lepšie fungovanie imunitného systému. Draslík, fosfor a horčík sa postarajú o bezproblémový metabolizmus, dobrý stav kostí a svalov, odstránia z tela škodlivé látky a nastolia acidobázickú rovnováhu. Čerešne tiež obsahujú organicky viazaný jód, ktorý, ako dobre vieme, ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy. Vďaka obsahu niacínu (vitamín B3) dokážu regulovať hladinu cholesterolu v krvi, liečiť cukrovku prvého typu alebo dokonca popracovať na vašej pamäti. Vitamín je však účinný aj pri prejavoch depresie a únavy. Kyselina listová obsiahnutá v čerešniach je zasa dôležitá pre tvorbu červených krviniek a správny rast a fungovanie buniek.

Ako ich využiť

Čerešne skvelo chutia priamo zo stromu, zavarené, v koláči, v smoothie alebo aj naložené v alkohole. Majú výrazné antioxidačné vlastnosti a okrem toho, že prečisťujú črevá, postarajú sa vám aj o obličky. Ak vás trápi zápal, kŕče alebo horúčka, miesto liekov z lekární siahnite po čerstvých alebo zaváraných čerešniach. Keďže pri kontakte s vodou začnú čerešne rýchlo kvasiť, odporúča sa bezprostredne po ich konzumácii nepiť. Fantastické sú aj na kozmetické účely. Čerešne totiž vyživia a osviežia pokožku a pomáhajú proti akné či čiernym bodkám. Masky z čerešní môžete využiť aj v prípade, že vás trápi mastná pokožka a vlasy. Čerstvou čerešňovou šťavou zabojujete proti vráskam, ale určite si ju vychutnáte aj v ovocnom džúse alebo zmrzline.