MED – výnimočný produkt pracovitých včiel

MED – výnimočný produkt pracovitých včiel

O tom, kam až siahajú počiatky používania a spracovania medu človekom, môžeme dnes len špekulovať. Isté je len to, že už z dávnych dôb pred Kristom sa zachovali rukopisy popisujúce blahodarné účinky tohto mystikou opradeného zlatožltého elixíru. Jeho úžasná sladká chuť lahodí nielen našim zmyslom, ale dodáva telu potrebné vitamíny, minerály, enzýmy a množstvo ďalších osožných látok. Táto superpotravina zohráva neoceniteľnú úlohu v boji proti rôznym vírusom, baktériám či pri liečbe zápalov, no aj v slovenských tradíciách.    

„Zima bez ľadu, kaša bez medu, potok bez ryby, to sú samé chyby!“

Toľko múdrosti ukrytej v jednej vete! Pravdivosť slovenských prísloví asi nikdy nebola taká aktuálna ako práve v tejto dobe. Med a včely sú pre človeka skutočne veľmi dôležité a nenahraditeľné. Nielen z hľadiska zdravia, ale celkovej existencie ľudstva.

Tento plod práce usilovných včiel si vážili naši predkovia a aj staré kultúry, Gréci, Rimania, Vikingovia či múdri Číňania – títo všetci ho považovali za dar bohov. Med je skutočne svojím zložením a špecifickým spôsobom získavania jedinečný. V závislosti od toho, aké kvety a oblasti včela počas zberu navštívi, majú jednotlivé druhy medu zloženie, farbu a zastúpenie minerálov.

Okrem farebného odtieňa medu je však dôležitá aj jeho vôňa, chuť, čírosť či kryštalizácia. Rôzne druhy medov obsahujú rôzne zastúpenie jednotlivých výživných zložiek, no ich množstvo obsiahnuté v mede je dostatočné na to, aby jeho pravidelnou konzumáciou nemusel človek siahať po drahých výživových doplnkoch.

Ako z medu vyťažiť maximum pre naše telo   

Táto sladká a lepkavá tekutina charakteristická jedinečnou chuťou sa u nás teší veľkej obľube. Či už si ňou osladíme čaj, dáme si ju na raňajky na pečivo, alebo si upečieme pre nás tak typické medovníčky, vždy chutí úžasne. Vďaka nízkemu obsahu vody a vysokému obsahu cukru je len malá šanca, že by sa nám med pokazil. Niektoré druhy môžu časom kryštalizovať, čo je ale pre med prirodzené a nijako to nezhoršuje jeho vlastnosti. Miernym ohrevom (pod 42℃) je možné ho znova vrátiť do tekutého stavu a zachovať v ňom všetky jeho liečivé účinky.

Naše unavené, vystresované a často aj nesprávnou stravou podvyživené telá všetkými desiatimi uvítajú, ak im doprajeme pravidelnú dennú dávku prospešných látok, ktoré práve med obsahuje. Pretože, ako hovorí staré indické príslovie: „ak chceme dlho žiť, musíme med jesť a mlieko piť“.