Murovaný či montovaný?

V poslednej dobe sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre stavbu rodinného domu. Rodinný dom predstavuje akési splnenie sna, no v prvom rade ide o vybudovanie vlastného bezpečia. O to lepšie, ak je ešte aj podľa predstáv. Prvá vec, ktorú treba mať ujasnenú, je výber technológie. Bude vaše budúce „hniezdočko lásky“ murované alebo si postavíte moderný drevodom?

Nie je dom ako dom

Hoci na prvý pohľad vyzerajú rovnako, líšia sa technologickým postupom počas výstavby. Pre začiatok však treba spomenúť, že montované domy sú v zahraničí veľmi obľúbené a dokonca v Rakúsku ich počet pri novostavbách stúpol už na 40 %. Slováci sú trochu nedôverčiví národ a nemajú moc radi takéto výdobytky modernej doby. Verní sú klasike – murovanému domu, ktorý vydrží hoci aj storočie. Mali ho predsa staré mamy, ich mamy, naše mamy… Mylne sa domnievajú, že montované domy nemajú dlhú životnosť, a to práve kvôli používanému ekologickému materiálu. Môžete však byť celkom pokojní – technológia výroby a celý jej proces je na takej vysokej úrovni, že ručí za svoju kvalitu a dlhovekosť.

Výhody a nevýhody

Najväčšia výhoda montovaného domu je tá, že bývate prakticky za pol roka. Stavebná firma, pre ktorú sa rozhodnete, vytvorí projekt presne podľa vašich predstáv. Ušetríte kopu času, pretože sa nemusíte sa zaoberať objednávaním stavebného materiálu ani vybavovaním povolení. Pohodlne si vyberiete všetko podľa seba a firma prácu urobí za vás. Nemusíte riešiť problémy spojené so stavbou či akékoľvek nepríjemnosti, ktoré sa skôr či neskôr vyskytnú všade. Obrovským plusom je, že nie ste závislí od pomoci svojej rodiny či priateľov a nepotrebujete sa nikomu „doprosovať“, aby prišiel pomôcť. Rovnako nepríjemné je, ak kvôli stavbe domu často chýbate z práce a svoju dovolenku čerpáte kvôli prácam okolo domu a nie kvôli skutočnej dovolenke kdesi pri mori.

Významný je fakt, že stanovená cena pri montovanom dome sa obvykle nenavýši, zatiaľ čo pri stavbe murovaného sa náklady neustále zvyšujú, pretože trvá dlhšie. Montovaný dom je ekologické a ekonomické riešenie pre každého moderne zmýšľajúceho človeka. Nie je síce dobrý zvukový izolant, ale zaberie menšiu stavebnú plochu a vykúri alebo ochladí sa rýchlejšie v porovnaní s murovanou stavbou. Avšak v murovanom dome sa teplota udrží dlhšie na požadovanej úrovni.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, dôležité je, aby ste boli vo vašom vytúženom domčeku spokojní a šťastní, veď o to práve ide.