Na jar to skúste s medvedím cesnakom. Dokonale vás prečistí

Na jar to skúste s medvedím cesnakom. Dokonale vás prečistí

Iste ste už o ňom počuli. Medvedí cesnak je charakteristický svojou vôňou a výzorom pripomína nádhernú, avšak jedovatú konvalinku. Dostal prívlastok medvedí, pretože prvá cesta týchto zimných spachtošov, vedie práve k nemu. Vedia, že je to života budič.

Nájdete ho v lesoch

Tento prírodný liek rastie v našich lesoch a má samé pozitívne účinky pre náš organizmus. Tak napríklad, ak chcete vyskúšať detoxikačnú kúru, medvedí cesnak je na to ideálny adept. Pomáha taktiež pri migrénach, bolestiach hlavy, pri problémoch s trávením a vylučovaním, u dám napomáha pri problémoch s hormonálnymi zmenami a ženskými problémami. Stará sa o správnu činnosť srdca, o zdravé cievy, kĺby a svaly. Ľudia trpiaci s vysokým krvným tlakom alebo kŕčovými žilami, naň nedajú dopustiť.

Medvedí cesnak – výborný na imunitu

Vďaka vysokému obsahu vitamínov B a C posilňuje našu imunitu. Látka zvaná alicín (charakteristická cesnaková chuť a aróma) má antibakteriálne účinky, a preto sa odporúča najmä pri nachladnutí.

Pokiaľ si plánujete medvedí cesnak nazbierať, sezóna trvá od marca približne do konca mája. Zbierajte hlavne mladé výhonky. Rastlinu nikdy nesušíme, pretože týmto procesom stráca všetky svoje hodnotné zložky. Konzumujte čerstvé – ako bylinku a prísadu do jedál, alebo si pripravte zaujímavé nápoje, či čaje.

Medvedí cesnak sa odporúča uschovávať po dobu jedného roka a to vo forme tinktúry. To znamená, že jeho nakrájané listy sa v pomere 1:5 naložia do tvrdého alkoholu alebo liehu a po dobu troch týždňov sa nechajú na svetlom a teplom mieste poriadne vylúhovať. Následne sa precedia a tinktúra je pripravená poslúžiť vášmu zdraviu. Pár kvapiek každý deň a budete zdraví ako rybičky.

Keď vás takéto pokusy nelákajú, odborníci na bylinky radia – uschovať medvedí cesnak v mrazničke. Mráz vraj neovplyvní jeho výnimočné vlastnosti, a tak si môžeme zdravú a chutnú pochúťku pripraviť kedykoľvek počas roka.