Nájdite si prácu, ktorá vás bude baviť

Nájdite si prácu, ktorá vás bude baviť

Dobrá práca je jedným z pilierov v živote. Bohužiaľ, veľa ľudí ju vykonáva iba kvôli tomu, aby mali z čoho zaplatiť účty. Ako si vybrať prácu, vďaka ktorej sa uživíme, no bude nás aj baviť?

Ako povedal čínsky mysliteľ Confucius: “Vyber si prácu, ktorú miluješ a už nikdy nebudeš musieť pracovať ani len deň vo svojom živote.”

Poďme spoločne nájsť to, o čom pán Confucius hovoril.

Veci prirodzene plynú

…no nebuďme k nim ľahostajní.

Je možné, že sa nachádzame v momente, kedy ozaj nevieme čo ďalej. To je prirodzené a ľudské.

Možno okolo seba vidíme ľudí, ktorí našli to, čo ich baví a hrdo si idú za cieľom. No je za tým veľa driny a chcenia. Nezáviďme im, tešme sa z ich úspechu, aj keď je to niekedy veľmi ťažké. Nechajme veci okolo prirodzene plynúť.

Najhoršie, čo človek môže urobiť, je nasilu robiť to, čo si vyžaduje spoločnosť.

Veci sa nedejú v správny čas

…no musíme sa s tým zmieriť.

Vráťme sa späť do čias, kedy sme si vyberali strednú a vysokú školu.

Mnoho ľudí sa v tomto veku hľadá, zažíva prvé lásky a chce si užívať. Nechce myslieť na budúcnosť, na výber správnej školy zodpovedajúcej jeho znalostiam, schopnostiam a intelektu. Jednoducho človek je na takéto rozhodnutia ešte veľmi primladý. Tu sa začína celý problém.

Keď sa na to pozrieme spätne, môžeme si vyčítať ako, kde a prečo sme strácali čas. Musíme si uvedomiť jednu dôležitú vec: všetko, čo sa nám v živote stalo, malo nejaký zmysel.

Nesmieme si hovoriť, ako je na niečo už neskoro a ako sa to neoplatí začínať. Práve naopak, zodvihnime sa a začnime robiť malé kroky s cieľom splniť si sen.

Obyčajné veci môžu byť snom

…nech je to čokoľvek.

To, čo je pre jedného vysnívaná práca, môže byť pre niekoho úplne neprijateľné. Netreba sa ostatným za ich túžby smiať, no podporovať inakosť.

Nájsť si prácu, ktorá bude baviť, je dlhodobý proces, preto to ľudia vzdávajú. Myslia si, že zisky im hneď budú prudko narastať. Sú sklamaní, keď to tak nie je.

Baví vás niečo, no neviete kde a ako začať?

Podstatné je sa zo začiatku uskromniť. Robiť malé kroky v danom odbore.

Neupracovať sa do vyčerpania, no každý deň venovať svojmu snu 3 – 4 hodiny. Ak sa totiž hneď na začiatku unáhlime a veľmi nadchneme, máme tendenciu to vzdať.

O pár mesiacov sa obzrieme a až vtedy uvidíme progres. Po čase si uvedomíme, že tvrdá práca za to ovocie stála. Nemôžeme mať ale zbytočne veľké očakávania.