Najšpinavšie miesta a predmety vašej domácnosti: O týchto ste doteraz netušili!

Najšpinavšie miesta a predmety vašej domácnosti: O týchto ste doteraz netušili!

Kto by len bol povedal, že záchod nie je najznečistenejšie miesto u vás doma. Liaheň baktérií nájdete niekde celkom inde a budete poriadne prekvapení, kde.

Kuchyňa! Miesto, ktoré obvykle žiari čistotou a poriadkom patrí medzi tie najšpinavšie. Konkrétne, elementy, ktoré sa v nej nachádzajú, sú zdrojom baktérií a mikroorganizmov, ktoré spôsobujú rôzne alergie a choroby. Ani kúpeľňa na tom nie je o nič lepšie. Chcete vedieť, na ktoré predmety by ste si mali poriadne posvietiť a popremýšľať nad zlepšením hygieny?

Doštičky, ach tie doštičky

Áno, na mysli máme tie na krájanie. Mikroorganizmy, ktoré sa na ne dostanú z kontaminovaných potravín, ich mimoriadne obľubujú, prežíva na nich najmä Campylobacter, baktérie z radu E.Coli či salmonela. Zvážte, či nebudete mať jednu na krájanie mäsa, inú na krájanie zeleniny a ďalšiu na krájanie chleba.

Utierky a špongie meňte raz týždenne!

Pracovná doska je zdrojom baktérií, ktoré sa na ňu dostávajú najmä z potravín. Ak dosku často utierate, mali by ste meniť špinavé utierky tak často, ako  sa dá. Špongia, ktorou umývate riad pred vložením do umývačky, je tiež semenišťom baktérií. Ako zabezpečiť, aby bola hubka čistá? Je dobré ju niekoľkokrát do týždňa vložiť do mikrovlnky a zbaviť ju baktérií. Nechajte ju „dezinfikovať“ aspoň minútu pri maximálnom výkone alebo ju vložte do umývačky v poslednej fáze, kedy sa riad suší. Teplota ju zbaví mikroorganizmov.

Zubná kefka ako zdroj špiny

Jej účel je jasný – zbavuje zuby nečistôt. Tie však ostávajú v jej štetinkách sa prežívajú až dva dni. Kefku by ste mali meniť po každej chorobe a približne každý mesiac.

Elektronický raj baktérií

Mobil, klávesnica, myš, ovládače… To všetko sú predmety, na ktorých baktérie prežívajú dlhšie ako si myslíte a je treba ich preventívne čistiť, pretože ich používame na dennej báze a často ich chytáme špinavými rukami. Dezinfikovanie účinnými prípravkami preto nie je na škodu a rozhodne ním predídete šíreniu baktérií.

Všetkého veľa škodí…

Ako so všetkým, ani s čistotou v domácnosti to však netreba preháňať, aby sa nakoniec sterilný poriadok neobrátil proti vám. Malé množstvo baktérií ešte nikomu neublížilo a  dokonca pri deťoch sú mikroorganizmy prospešné pre budovanie imunity.