Návštevu lekára neodkladajte, ak trpíte análnou trhlinou

Návštevu lekára neodkladajte, ak trpíte análnou trhlinou

Trápi vás bolesť v okolí análu? Máte jasnočervenú krv z konečníka, krv na povrchu stolice alebo nachádzate krvné škvrny na toaletnom papieri? Pravdepodobne vás bude trápiť análna trhlina. Už ste sa stretli s týmto bolestivým ochorením? Čo je to za ochorenie? Analna trhlina je spôsobená natrhnutím alebo porezaním sliznice v oblasti konečníka. Toto ochorenie nie je vôbec príjemné, tak ako každé iné, a preto je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Možno sa vám bude zdať, že s takýmto ochorením nepotrebujete ísť k lekárovi, možno sa hanbíte, pretože je to veľmi intímna vec, ale odkladanie návštevy môže veľmi zhoršiť vaše ochorenie.

Príčiny, diagnostika a liečba análnej trhliny

Príčin vzniku análnej trhliny je niekoľko. Medzi najčastejšie príčiny, prečo análna trhlina vzniká je chronická zápcha. Ak trpíte zápchou je veľmi pravdepodobné, že máte alebo môžete dostať toto ochorenie.  Riziko vzniku análnej trhliny je aj v prípade, že trpíte hnačkou. Análne poranenie alebo Crohnova choroba patrí medzi príčiny vzniku trhliny. Tehotenstvo a pôrod je častým dôvodom vzniku análnej trhliny. Análna trhlina je diagnostikovaná pomocou mnohých testov, vrátane kontroly konečníka prístrojom.

Po diagnostike tohto ochorenia, vám lekár navrhne liečbu vášho ochorenia. Je niekoľko spôsobov, ktorými vám lekár môže naordinovať liečbu. Análna trhlina môže byť liečená liekmi, ktoré tlmia bolesť, krémami a v niektorých prípadoch môže to skončiť až chirurgickým zákrokom, ktorý je nevyhnutný. Závažná análna trhlina je potrebná chirurgicky upraviť, aby sa trhlina a súvisiace zjazvené tkanivo odstránilo. Celý zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a väčšina ľudí už nikdy netrpí análnymi trhlinami.

V lekárni môžete dostať aj voľnopredajné lieky, ktoré zmiernia toto ochorenie. Ak máte análnu trhlinu, pravidelne si doprajte sedací kúpeľ, ktorý spočíva v sedení v teplej vode približne 20 minút. Ak vám nerobí dobre toaletný papier, zvoľte detské obrúsky alebo po každej stolici sa osprchujte alebo kúpte.

Ak sa chcete vyhnúť tomuto ochoreniu, snažte sa zaradiť vlákninu do vašej stravy, aby ste predišli vzniku zápchy. Dbajte na príjem dostatočného množstva vody. Pestrá, vyvážená strava je veľmi dôležitá, a to nielen pri tomto ochorení, ale ak chcete byť fit. Dostatok pohybu je tiež veľmi dôležitý. Ak sa chcete dozvedieť viac, prípadne sa s niekým poradiť o vašom ochorení, navštívte webovú stránku https://www.proctocare.sk/.