Nedajte kútikom na perách šancu!

Nedajte kútikom na perách šancu!

Mať krásne a žiaduce pery chcú mať rovnako muži, ako aj ženy. Tvár je predsa taká časť tela, ktorú si všímame na druhých ako prvú. Je to naša vizitka, s ktorou chceme navodiť dobrý prvý dojem. Aby bol čo najlepší, mali by sme dbať o svoje zdravie, pretože hneď ako bliká varovné červené svetielko, že niečo s naším organizmom nie je v poriadku, na perách sa nám objavia bolestivé a neestetické kútiky.

Prečo vznikajú?

Neželaný doplnok krásy sa zjaví obvykle vtedy, keď sa nám snaží naše telo niečo naznačiť. Zvyčajne ide len o oslabenú imunitu. Ani nečudo – veď počasie si posledné mesiace robí z ľudí dobrý deň. Teplota ovzdušia sa mení zo dňa na deň a niekedy aj s rozdielom desiatich stupňov Celzia. Problém s takýmito výkyvmi teplôt majú najmä malé deti alebo citlivejšie typy ľudí. Preto je obzvlášť dôležité nezanedbávať zdravý spôsob života. Aj keď sú to často omieľané frázy, sú overené. Nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu, stres, nevyvážený jedálniček, zlozvyky, ako je popíjanie alkoholických nápojov či fajčenie a v neposlednom rade aj nedostatočná ústna hygiena, sú najväčší „spojenci“ nepekných kútikov na perách.

Červené, zapálené a bolestivé

Tí, ktorých pravidelne počas roka toto ochorenie potrápi, vedia, že to veru nie je nič príjemné. Kútik na pere bolí, svrbí, štípe, páli a bráni vo vychutnávaní si bežných radostí zo života, ako je napríklad jedenie, pitie, smiech, ale i bozkávanie. Ak si práve kladiete otázku, čo ich spôsobuje – odpoveď je jednoduchá a jasná – nič iné ako kvasinky a baktérie. Hoci s nimi prichádzame bežne do styku, v prípade väčšieho premnoženia mikroorganizmov a navyše pri otvorenej rane sa skôr dokážu „zabývať“.

Ide sa do boja!

Ako sme už spomínali, zdravá životospráva je základ. Okrem iného vám v boji proti kútikom pomôžu aj vitamíny skupín B, zinok a železo. Kútiky sa objavujú aj u ľudí postihnutých cukrovkou alebo pri užívaní antibiotík. Liečba nie je vôbec zložitá. V prvom rade dbajte o poriadnu ústnu hygienu a zuby si čistite pravidelne ráno i večer. Používanie ústnej vody nie je tiež na škodu. Ak sú kútiky poranené, bežne dostupné dezinfekčné roztoky ich ošetria ešte pred nanesením mastičky na to určenej. Pomáha aj cesnak či čajovníkový olej. Keďže je to kvasinkové ochorenie, mali by vám pomôcť voľnopredajné mastičky likvidujúce kvasinku Candidu albicans. Preventívne používajte vhodné balzamy na pery s obsahom zinku.

Zdroj obrázku:https://www.cas.sk/fotogaleria/421335/v-lete-nas-trapi-oslabena-imunita-ako-liecit-infekcie-v-ustach/4/