Nedajte sa zlanáriť na tzv. Black Friday – je to len obchodný ťah

Nedajte sa zlanáriť na tzv. Black Friday –  je to len obchodný ťah

Najprv Valentín, potom halloween a teraz už aj „čierny piatok“. Tieto americké sviatky sa počas posledných pár rokov dostali do povedomia aj nás Slovákov. Šalieme za zľavami a výpredajmi. Neuvedomujeme si pri tom ale jednu základnú vec – nie je všetko také, ako sa zdá.

Nie je všetko zlato čo sa blyští

Prechádzajúc sa po meste, sledujúc televíziu a rozhlasové stanice, zo všetkých strán sa na nás valia oznamy o tom, akú máme skvelú šancu nakúpiť odevy a elektroniku za mega zľavy, niekedy až do 80 percent. Bez ohľadu na to, či dané veci naozaj reálne potrebujeme, s radosťou podľahneme. Z víkendu sa stane surfovanie na vlnách šialenstva v džungli plnej obchodov v nákupných centrách a výsledkom je prázdna peňaženka alebo vybielený bankový účet.

Dobrý pocit, ktorý trvá iba krátko

Spočiatku máte skvelý pocit, že ste výhodne nakúpili a časom sa dozvedáte, že vec, ktorú ste si tak výhodne zakúpili, v skutočnosti ani nebola v zľave. Obchodníci na to využívajú jeden výborný ťah. Krátko pred Black Friday zvýšia ceny, ktoré následne zrazia a nám sa potom zdá, že tento nákup je taký výhodný. V skutočnosti má tovar takú cenu, ako aj bežne, to znamená, že nie je ani predražený, ale ani taký lacný, aby nám z toho padla sánka. Vysvietené krikľavé percentá zliav si nás však dokonale podmanili a náš zrak a podvedomie vníma iba jedno jediné – výpredaj.

Neprežeňte to

Raz za čas si treba urobiť radosť a kúpiť si niečo, po čom naše srdce už dlho piští. Práve tieto výpredaje sú na to ako stvorené. Opatrnosti však nikdy nie je dosť. Ak si nie ste istí, či sa dokážete udržať v bezhlavom míňaní vašich úspor, noste so sebou iba hotovosť, ktorou budete limitovaní. Máte tak zaručené, že vám namiesto radosti z nových vecí neostanú iba oči pre plač a chlieb s maslom.