Niekoľko prídavných zariadení, ktoré rozširujú použitie VZV

Niekoľko prídavných zariadení, ktoré rozširujú použitie VZV

Každý vysokozdvižný vozík (VZV) má vo svojom základnom prevedení štandardné nosné vidlice. A aj v takomto základnom vyhotovení zvládnu vysokozdvižné vozíky množstvo úloh.

Predĺženia vidlíc

Niekedy je však VZV postavený pred úlohu, pri ktorej by to chcelo väčšiu efektivitu, komfort alebo bezpečnosť manipulácie. Preto je možné každý VZV upraviť rôznymi prídavnými zariadeniami, ktoré pri špecifických úlohách umožňujú efektívnejšiu, jednoduchšiu a aj bezpečnejšiu manipuláciu.

Zrejme najčastejšie využívaným prídavným zariadením sú predĺženia vidlíc. Tie nájdu využitie všade tam, kde je potrebné manipulovať s tovarom väčšej dĺžky, na ktorú základná dĺžka vidlíc nestačí. Často je tiež možné využiť maximálnu nosnosť vysokozdvižného vozíka až s použitím takýchto predĺžení.

Zvierajúce vidlice

Ďalším obľúbeným prídavným zariadením sú zvierajúce vidlice. Tie umožňujú štandardnú manipuláciu s tovarom a naviac je možné zmeniť ich uhol. Vďaka tomu je možné manipulovať s tovarom aj jeho zvieraním. Pomocou zvierajúcich vidlíc je tiež možné presúvanie valcovitého tovaru naležato.

Lopaty

S mechanickou alebo hydraulickou lopatou na VZV je potom možné využiť vysokozdvižný vozík aj na premiestňovanie sypkých materiálov. V ponuke sú lopaty s rôznym objemom a rôznou nosnosťou.

Pracovné plošiny

Prídavné zariadenia však nie sú výlučne o manipulácii s tovarom. Existujú napríklad aj pracovné plošiny určené pre použitie s vysokozdvižným vozíkom. Ak potrebujete vykonávať práce vo väčšej výške, môže vám tým pádom poslúžiť aj VZV.

Iste, lepším riešením sú v takýchto prípadoch špecializované mobilné zdvižné plošiny, ale nie vždy je potrebné najlepšie riešenie. Prídavné zariadenie tak môže byť akousi lacnejšou alternatívou pre situácie, kedy si vystačíte aj s takýmto riešením.

Zdroj obrázka:

Autor: Aleksandar Malivuk / Shutterstock.com