Nórsko – krajina, kde žijú najspokojnejší ľudia na planéte

Nórsko – krajina, kde žijú najspokojnejší ľudia na planéte

Iste ste už počuli o tom, že obyvatelia tejto severskej krajiny majú podľa prieskumov najspokojnejší život. Hlavnú rolu v tom pochopiteľne zohráva blahobyt krajiny a mentalita celého národa.

Dôvtip spočíva v tom – nepredbiehať sa, kto vlastní viac a lepšie

Nórska mentalita je priam ukážková. Keby všetky národy mali filozofiu Nórska, na celom svete by bolo dostatok všetkého a nevládli by zbytočné zvady, spory a bieda. Na druhej strane – iba máloktorá krajina sa môže pochváliť bohatým prírodným bohatstvom alebo ťažbou ropy. Aj to je faktor, ktorý ovplyvňuje výborné hospodárske výsledky a spokojnosť ako vo vedení krajiny, tak i medzi obyvateľstvom. Nikto sa tu na nič nehrá, dokonca aj nórsky kráľ využíva služby MHD alebo rieši svoje záležitosti vlastným osobným vozidlom.

Typický škandinávsky štýl a drevené domčeky

Kto sa chystá navštíviť Nórsko, určite ho ohúria malebné drevené domy, v ktorých si spokojní krajania nažívajú. Všetky vyzerajú takmer rovnako, líšia sa akurát farbami a pomaľovanými ornamentmi. Práve táto kultúra očarila mnohým cestovateľom, ktorí sa sem radi po čase vracajú zas a znova. Aj tu sa odzrkadľuje spoločná myšlienka – nepredbiehať sa, kto má viac a lepšie. Nikto nepotrebuje vynikať a predvádzať sa. Ak budete prechádzať Laponskom, možno vás predbehne aj stádo sobov alebo na okamih zahliadnete malého trolla.

V Nórsku si pozrite ľadovce, pláže, lesy, hory i tundry

Krása nórskej prírody je neopísateľná. Môžete si síce čítať o množstvách vodopádov, fjordov a veľkolepých útesov, no výhľad, aký sa vám naskytne priamo na mieste, predbehne vaše očakávania. Napriek tomu, že sa vám môže zdať, že všade navôkol sú rieky a more, je v Nórsku výborná dopravná sieť a v pohode sa všade dostanete aj s autom.

Nezabudnite navštíviť hlavné mesto – Oslo, ktoré vás dostane svojou atmosférou a parádnym korzom, kde môžete nakupovať a utrácať peniaze až do odpadnutia. Severne položené oblasti sú menej obývané, ale aj dedinky majú svoje čaro a rozmanitosť. V každom prípade má táto krajina pre každého otvorené dvere.