Nové či ojazdené?

Nové či ojazdené?

Vari každá domácnosť aspoň raz rieši podobnú dilemu. Keď nastáva čas výberu nového auta, zasadá rodinná rada a zvažujú sa všetky klady a zápory. Isteže, každý sa rád pochváli s úplne novým nablýskaným autom, ale najväčší problém je v tom, že naň treba aj väčšiu sumu peňazí a nie každý si to môže dovoliť. A preto sa väčšina ľudí rozhodne pre kúpu auta z bazáru, čo tiež nemusí byť tá najhoršia voľba, pokiaľ si vyberú správne.

Kupujeme ojazdené auto

Ideálna voľba je kúpiť auto zo spoľahlivej „druhej ruky“. To je napríklad majiteľ, ktorého poznáme, alebo autobazár s dobrým menom. Aby sme však neostali sklamaní, že sme kúpili akúsi mačku vo vreci, na pár vecí si treba posvietiť. Výborným riešením je overiť vozidlo na internetových stránkach. Mnohí ľudia ani netušili, že existuje takáto veľká pomoc pre spotrebiteľov. Vyplnením ŠPZ značky a VIN čísla vášho vyhliadnutého vozidla sa preveria všetky dostupné informácie o ňom a o pár sekúnd získate podrobný report. Či nie je auto v databáze kradnutých vozidiel v SR alebo ďalších krajín EÚ, či nemá uzavretú zmluvu v leasingových spoločnostiach, či nie sú na vozidle záložné práva, preverí sa história kilometrov, skutočný rok výroby a VIN. Dokonca na spoľahlivých internetových stránkach si viete preveriť aj údaje o emisnej kontrole vozidla. Zadaním jeho evidenčného čísla, ŠPZ, VIN tiež behom pár sekúnd zistíte, či auto, o ktoré sa zaujímate, má tieto veci v poriadku a či prešlo kontrolou.

Pozor na stočené kilometre

Čoraz viac dnes počujeme o praktikách stočených kilometrov. Predajca týmto podvodom chce auto lepšie a výhodnejšie predať, avšak kupujúcemu to môže spôsobiť vážne problémy. Takéto vozidlo, ktoré má v skutočnosti viac najazdených kilometrov, ako uvádza stav, by malo prejsť inými servisnými prehliadkami, pretože inak hrozí zlyhanie dôležitých dielov, čo môže byť aj život ohrozujúce.

S novým autom je aj istota, že vám dlho bude slúžiť k spokojnosti, vyberiete presne ročník, typ a aj farbu podľa vašich predstáv. Ojazdené vozidlo preto vyberajte tak, aby tiež slúžilo čo možno najdlhšie. Aj keď novšie ročníky vyjdú trošku drahšie, rozhodne sa táto investícia oplatí. Veď niektoré autá vyzerajú stále ako nové, aj keď už majú čo-to za sebou. Stále však kúpou ojazdeného vozidla ušetríte tisíce eur a účel splnia – odvezú vás spoľahlivo tam, kam potrebujete.