Obľúbené popínavé ťahavé izbové rastliny
Popínavé izbové rastliny jedinečným spôsobom oživia celý interiér. V každom priestore vytvoria krásny zelený porast, pričom na poličke zaberú len minimum miesta. Pre každého, kto má rád veľa zelene, sme pripravili niekoľko tipov na vhodné ťahavé druhy.
Potosovec zlatý (Epipremnum aureum)
Potosovec zlatý má srdcovité lesklé listy v odtieňoch zelenej so žltým panašovaním. Ak ho necháte ťahať po opore, na ktorej sa uchytáva svojimi koreňmi, vytvorí krásny previs. Potosovec zlatý najlepšie vynikne vo výške, napríklad nad kuchynskou linkou alebo na hornej poličke v obývačke.
Vyžaduje svetlé stanovisko bez priameho slnečného žiarenia a vlhký, nie premokrený substrát. Medzi jednotlivými zálievkami by mal substrát dostatočne vyschnúť. Aby ste rastlinu vytvarovali podľa vašich predstáv, bude potrebné ju zastrihávať, čím podporíte jej zahustenie. Vhodným obdobím na strihanie je jar. Zdravé odrezky môžete nechať zakoreniť v pohári s vodou a zasadiť.
Philodendron scandens
Philodendron scandens je nenáročná rastlina, ktorá pochádza z pralesov Južnej Ameriky a poteší vás svojím rýchlym rastom. Má rád dostatok svetla až polotieň, nie je preň vhodné stanovisko na priamom slnku. Aby vás odmenil svojimi krásnymi listami, substrát udržiavajte mierne vlhký. Prospieva mu tiež pravidelné rosenie listov odstátou vodou.
Počas vegetačného obdobia od jari až do zimy každých 14 dní prihnojte tekutým hnojivom. Vyhovuje mu teplota v miestnosti medzi 20 – 25 °C, v zimnom období by nemala klesnúť pod 13 °C. Znesie aj suchší vzduch v domácnosti s ústredným kúrením.
Lampášik (Ceropegia woodii)
Lampášik ozdobí vašu domácnosť listami v tvare srdiečka. Ich zaujímavá mramorová kresba a sivozelená farba najkrajšie vynikne v závesnom črepníku. Opačná strana lístkov má ružovo-purpurový nádych. Stonky lampášika dorastajú až do dĺžky 2 m, koncom leta sa na nich môžu okrem listov objaviť aj drobné, ružové kvety v tvare fajky.
Táto rastlina patrí medzi sukulenty a je nenáročná na pestovanie. Medzi jednotlivými zálievkami je potrebné nechať substrát dostatočne preschnúť. Vyhovuje mu teplota okolo 20 °C, počas zimného obdobia by mala klesnúť až na 15 °C. Bude potrebovať svetlé až polotienisté stanovisko, nemá rád priame slnko. Ak lampášik položíte do tieňa, narastie mu menej listov.
Starček (Senecio rowleyanus)
Senecio rowleyanus je ťahavý sukulent s drobnými listami v tvare kvapky, ktoré slúžia ako zásobáreň vody. Táto rastlina pochádza z juhovýchodnej Afriky a dobre sa jej darí aj v bytoch. Bude potrebovať slnečné stanovisko a priepustný substrát. Ako aj iné sukulenty, starček vyžaduje len občasnú miernu zálievku.
Vyhovuje mu bežná izbová teplota, v zime je vhodné premiestniť ho do miestnosti s teplotou okolo 12 °C a nezalievať. Veľmi pekne vynikne v závesných kvetináčoch. Dlhé retiazky listov môžete pravidelne skracovať, čím podporíte vytvorenie hustejšieho závesu.
Tradescancia quadricolor
Tradescancia quadricolor je nenáročná rastlina vhodná na pestovanie aj pre začiatočníkov. Vyniká zaujímavým zafarbením listov — ich sýta zelená farba je pretkaná ružovým až tmavoružovým odtieňom. Aby sa jej dobre darilo, bude tradeskancia quadricolor potrebovať svetlé stanovisko bez priameho slnečného žiarenia.
Počas vegetačného obdobia podporíte jej rast hnojením raz do týždňa. Jedenkrát týždenne ju bude potrebné aj poliať. Pozor však na premokrenie substrátu, ktoré jej neprospieva. Ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, dbajte o jej umiestnenie mimo ich dosahu. Tradeskancia quadricolor je totiž jedovatá.