Otravujú vás komáre? Nedajte im šancu!

Otravujú vás komáre? Nedajte im šancu!

Každé leto nám doslova pijú krv. Otravný hmyz, ktorého zvuk všetci dôverne poznáme. Komáre. Ideme zošalieť, keď ich začujeme pri uchu ležiac v posteli a vychutnávajúc si zaslúžený odpočinok. Čo však zmôžeme? Dnu sa dostanú cez tú najmenšiu škáru a využijú každú príležitosť, keď sa otvoria dvere.

Sila prírody nám pomôže

Našťastie vieme, ako na ne. Hoci ich úplne nezničíme, ale aspoň eliminujeme množstvá a tým pádom obmedzíme počet zákerných štípancov. Keď je už reč o štípancoch, priesvitná mastička z lekárne je super. Najmä, ak je vždy poruke. Postihnuté miesta dokážu až tak svrbieť a dráždiť, že sa mnohí doškriabeme až do krvi, čo vôbec nie je ideálne riešenie. Vznikne otvorená rana, ktorá priam priťahuje baktérie a infekcie. Najbližšie, keď vás uštipne táto malá hnusoba, si pomôžte vašou domácou prírodnou lekárničkou.

Vždy ich máme k dispozícii

Každá domácnosť určite celoročne využíva cibuľu, cesnak, citrón alebo sódu bikarbónu. Práve toto sú suroviny, ktoré sú „nálepkou“ prvej pomoci, ak nás uštipne komár a miesto začne príšerne svrbieť. Je to ako liečivá náplasť, ktorá daný bod ošetrí, upokojí a časom aj prelieči. Stačí, ak priložíte na ranu a efekt sa dostaví v priebehu pár sekúnd. Prekrojená cibuľa a citrón- ich šťava a takisto aj kašička zo sódy bikarbóny a vody. Nebude to síce vyzerať extra vábne, ale keď vás doma nikto nevidí, môže vám to byť jedno. Hlavne, že sa vám uľaví. No nie?

Prírodné repelenty

Ak ani vy neuznávate repelenty z lekární a obchodov, ktoré otrasne zapáchajú a odpudzujú nielen otravný hmyz, ale aj ľudí, vyskúšajte napríklad levanduľu. Komáre ju neznášajú. Do vášho krému, ktorý používate, nakvapkajte pár kvapiek éterického oleja z levandule alebo z eukalyptusa, anízu, tymiánu, mäty, cédra a uvidíte, že sa vám začnú z diaľky vyhýbať. Komáre nenávidia vôňu paradajkového a čerešňového listu a pri večerných opekačkách ich najviac odradí vôňa horiacich šišiek z ihličnatých stromov a ich aróma z vetvičiek.

Citrónová tráva  – dekorácia aj odpudzovač

Nielen citronela, ale aj aj levandule a podobné silno aromatické byliny majú schopnosť odlákať otravné komáre. Ak chcete, aby bol účinok ešte silnejší, na okenné parapety si položte prekrojené citróny, do ktorých napicháte klinčeky. Uvidíte, že okrem toho, že prevoňajú domácnosť sviežosťou, komáre k vám ani „nepáchnu“.