PILATES – kondičný tréning na doma

PILATES – kondičný tréning na doma

Pilates je cvičebný program, ktorý slúži na celkové uvoľnenie a získanie vitality a energie tela, duše a mysle. Je to šetrná, ale veľmi účinná metóda cvičenia, ktorá bez ohľadu na vek a telesnú zdatnosť vedie k zlepšeniu pohyblivosti tela. Skúsite si zacvičiť aj vy?

Pilatesom proti bolestiam i nadváhe

V mnohom je veľmi podobný joge, pretože sa tiež zameriava na cvičenia posilňujúce svaly a koordináciu pohybu s dýchaním. Cvičením pilates sa posilňujú hlavne hlbšie uložené vrstvy svalstva. Ide v ňom skôr o kvalitu cvikov, než o ich kvantitu alebo počet opakovaní.

Odporúča sa hlavne pri rôznych ťažkostiach v oblasti trupu a chrbta a niekedy tieto cvičenia odporúčajú dokonca aj lekári, buď ako prevenciu, alebo ako sprievodnú liečbu.

Tento efektívny tréningový program v kombinácii so zdravou výživou môže prispieť aj k redukcii hmotnosti a vytvarovaniu atraktívnych telesných proporcií.

Čo vieme o Josephovi Pilatesovi?

Zakladateľ metódy pilates Joseph Hubertus Pilates už ako dieťa trpel rôznymi chorobami. A práve toto ho viedlo k tomu, aby sa svojmu telu viac venoval. Bol presvedčený o tom, že zárodkom väčšiny telesných ťažkostí je hektický životný štýl, málo pohybu, nesprávne držanie tela a neefektívne dýchanie.

Svoj život zasvätil vývoju cvičebných techník, ktoré v sebe spájali posilňovanie, strečing, prvky indickej jogy /podobnej powerjoge/ a tiež pohyby bojových umení, akým je napríklad tai-či. Joseph Pilates svoje metódy nielen neustále zdokonaľoval, ale sám ich aj do neskorého veku  vyučoval.

Pilates je návykový!

Keď sme si už prešli teoretickou časťou, možno by bolo načase trochu si zacvičiť. A aj keď sa nám občas nechce, cítime sa unavení, bez práce nie sú koláče!

Len pravidelnosťou v cvičení a disciplínou sa dopracujeme k viditeľným výsledkom. Osvojením si správnych techník dýchania a jednotlivých cvikov nadobudneme úplne nový pocit zo života.

Cvičenie ráno, hneď po prebudení, nám vzpruží stuhnuté a neohybné svaly. Napoludnie nás osvieži a naštartuje do druhej časti dňa. A vo večerných hodinách nám pomôže uvoľniť sa a odbúrať nahromadený stres.

Ak budeme cvičiť dvakrát až trikrát do týždňa, pilates nám sľubuje, že sa budeme cítiť ako znovuzrodení. A to stojí za vyskúšanie.