Poradíme vám, ako bojovať proti nízkemu krvnému tlaku

Poradíme vám, ako bojovať proti nízkemu krvnému tlaku

Hypotenzia – a teda nízky krvný tlak – údajne nie je choroba. Ľudia, ktorí sú postihnutí týmto problémom, však majú na vec úplne iný názor. Čo je však utešujúce, je fakt, že sa dožívajú podstatne viac rokov ako jedinci, ktorí trpia vysokým tlakom. Ibaže sa musia zmieriť s tým, že sa im svet často zatočí pred očami…

Máte ho?

Život s nízkym krvným tlakom vyzerá asi takto: takmer zakaždým, keď náhle vstanete z postele alebo z pohodlia vášho gauča či kancelárskej stoličky, zatočí sa vám hlava. Máte pocit, akoby ste videli hviezdičky ako z kreslených filmov. Môže to byť dosť problém v prípade, že ste mladá mamička, ktorá ešte po nociach vstáva k bábätku… Práve mladé ženy, ktoré sú štíhle či vyčerpané, pod stresom alebo sa práve pokúšajú o redukciu svojej váhy, mávajú najčastejšie problémy s tlakom.

Nepríjemnosti, ako sú poruchy videnia, zvláštne šumenie v ušiach, búšenie srdca, rôzne mdloby a závrate sú súčasťou tohto ošemetného problému, ktorý trápi čoraz viac ľudí. Ani zmeny počasia nerobia dobrotu. Hneď ako sa slnečná obloha premení na zachmúrenú alebo sa na druhý deň  rozprší, takéto situácie dajú zabrať. Začne bolieť hlava, zavládne akýsi pocit diskomfortu, postretne nás nespavosť, nervozita, malátnosť, potenie a dokonca večne studené končatiny. Ale podľa lekárov nízky krvný tlak nie je choroba. Hodnoty ako napr. 115/75 sa musia stať jednoducho bežnou súčasťou nášho života, s ktorou sa musíme naučiť žiť.

Toto vám pomôže

Vstávajte pomaly. Najprv sa posaďte, chvíľu zotrvajte a až potom vstaňte, aby sa okysličil mozog. Nezabúdajte denne vypiť aspoň 2,5 litra tekutín. Pomyslíte si, že to by ste asi nič iné nerobili, ale nie je to tak. Aspoň raz za hodinu vypite plný pohár vody a zmenu uvidíte ihneď. Rána začínajte vypitím minerálky a výdatnými raňajkami v podobe pečiva, syrov, vajec či mliečnych výrobkov. Počas dňa jedzte pravidelne, ale v malých množstvách. Pomôže vám aj dostatočný prísun soli a užívanie vitamínu C. Hovorí sa, že aj dostatok pohybu či otužovanie alebo sprchovanie striedavo s teplou a studenou vodou je účinné v boji proti nízkemu tlaku.

Kuchynské „lieky“

Konzumujte stravu bohatú na sacharidy, kuracie mäso, ryby, zeleninu, ovocie, ryžu, zemiaky, cestoviny, hovädzie mäso, pečeň, vajcia, cvikla, orechy a strukoviny.