Potulky po Paríži

Potulky po Paríži

Kto by ho nemiloval? Vari každá žena raz túži zažiť toto mesto módy na vlastnej koži. Romantická atmosféra, vône mesta, francúzsky životný štýl, butiky svetoznámych značiek, ale i úžasná gastronómia. Nádherné budovy a pamiatky, ktoré si jednoducho nemôžete nepozrieť, sú len ďalším lákadlom pre tých, ktorí chcú spoznávať krásy tohto sveta.

Atmosféra mesta

Na internete sa toho dočítate o Paríži naozaj veľa. Avšak žiadne múdre písmená o kultúrnych a historických pamiatkach vám neposkytnú taký zážitok, ako keď vaše lietadlo či autobus dorazí do tohto moderného raja. Moderného preto, lebo už pri prvom pohľade pochopíte, že je to skutočné veľkomesto, ba priam jedno z najväčších európskych miest. 2,2 milióna ľudí žije v centre a vyše 9, 9 milióna v predmestiach. Uf! Množstvo moderných a starodávnych budov spolu nádherne kontrastuje. Ruch, ktorý vládne v meste, je neopísateľný. Doslova premávka. Ulice sa hemžia turistami z celého sveta. Rôzne rasy, kultúry a národy a všetci túžia iba po jednom – spoznať Paríž. Dotknúť sa ho. Zažiť. Ovoňať. Ochutnať. Je roztomilé sledovať, ako všetci títo ľudia žasnú nad pompéznosťou veľkomesta a na každom kroku fotografujú, čokoľvek príde pred ich objektív. Chcú si odniesť čo najviac spomienok. Pozor si dávajte hlavne na pouličných predajcov suvenírov, ktorí vedia byť niekedy pekne dotieraví. Buďte si istí, že keď sa náhle rozprší, už bude pri vás niekto, kto vám bude chcieť predať dáždnik. Na druhej strane – možno sa vám zíde.

Pamiatky trocha inak

Samozrejme, keď už budete v Paríži, bol by hriech nepozrieť si najnavštevovanejšie skvosty mesta a sveta. Iste viete, o ktoré ide. Na obrázkoch všetko vyzerá ináč. Keď sa ocitnete na týchto vychýrených miestach, budete mať určite zimomriavky! Pocit, že ste tam, kde sa písala história alebo menili dejiny, je zvláštne krásny. Všade sa budete cítiť ako výnimoční ľudia, pretože máte príležitosť vidieť to, o čom možno veľa ľudí len tajne sníva. Na vlastnej koži uvidíte, o čom ste sa museli celé hodiny učiť na hodinách dejepisu. Zaskočí vás tá nádhera, veľkosť budov a to bohatstvo, ktorým oplývajú. Nechajte si na Paríž minimálne päť dní, aby ste sa mohli kochať a spoznávať. Najlepšie s delegátom alebo sprievodcom, ktorí poznajú mesto a jeho zvyky.

Navždy si zapamätáte nádherné centrá mesta, námestia, promenády, obchodné centrá, luxusné štvrte alebo aj tie chudobné, ktoré vo vás zanechajú skutočný dojem. Áno, aj Eiffelovka je rozhodne zážitok. Len odtiaľ uvidíte celé mesto ako na dlani a ten výhľad si budete pamätať celý život. Buďte však pripravení na nápor turistov a tiež na to, že tam hore poriadne fúka. Kto sa bojí výšok, nech na vežu radšej zabudne. Sama osebe nie je ničím nádherná, ale je to symbol Paríža, ktorý si každý fotí zo všetkých strán.

Hladní iste nebudete, pretože na každom kroku vás čakajú „lákači“ reštaurácií, ktoré lacné síce nebudú, ale váš žalúdok sa rozhodne uspokojí. Ochutnajte veľké parížske palacinky, chutia výnimočne a predávajú ich všade, aj v malých stánkoch kdesi v uličkách. Paríž je krásne mesto s úžasnou atmosférou, ktoré si buď zamilujete, alebo si poviete, že takýto ruch nie je nič pre vás.