Pozrite si Balaton

Pozrite si Balaton

Veľa ľudí má pocit, že kvalitná letná dovolenka musí byť jedine pri mori. A pritom netreba chodiť ani tak ďaleko. V Maďarsku sa totiž nachádza to „maďarské more“, Balaton. Určite ste už počuli, že existuje, je to predsa najväčšie jazero v strednej Európe. S rozlohou 591 štvorcových kilometrov každoročne privíta turistov z celého sveta.

Dovolenka ako stvorená pre rodiny s deťmi

Ktorékoľvek mesto si vyberiete pre svoj pobyt, môžete si byť istí, že svoju voľbu neoľutujete. Maďari sú veľmi pohostinní, milí, srdeční a temperamentní ľudia, ktorí vám vždy ochotne vyjdú v ústrety. Bez problémov sa ubytujete – či už formou rezervácie cez internet, alebo skúsite šťastie a nocľah budete hľadať priamo na mieste. V turistických oblastiach je privát na priváte. Nebudete si vedieť ani vybrať. Zaskočí vás, aké moderné ubytovanie okolie Balatonu ponúka. Veľké apartmány alebo aj malé rodinné domčeky s klasickou maďarskou kultúrou. Takmer každá vilka má na svojom dvore minimálne hojdačku, gril a iné milé záležitosti, aby ste sa čo najviac cítili ako doma. Nocľah na osobu na jednu noc vychádza približne 20 eur, pri troche šťastia ešte lacnejšie.

Príjemná teplá voda a pekné pláže

Letné teploty vody sa pohybujú okolo 30 stupňov Celzia, čo je ideálna teplota najmä pre tých najmenších. Aby ste si vedeli čo najlepšie predstaviť, ako to tam vlastne vyzerá, pokojne si vybavte more. Ibaže nie to otvorené, ale lemované nádhernými pohoriami, kopcami. Z pláže vidíte nádhernú krajinu, plno zelene a v diaľke rodinné domčeky, ktoré sú však tak ďaleko, že sú malé ako „mravce“. Pláže sú vždy pekne upravené a väčšinou zatrávnené. Pripravené vyjsť v ústrety aj tým náročnejším dovolenkárom. Kabínky, toalety, sprchy, bufety, obchody, atrakcie, bary, reštaurácie sú samozrejmosťou. Kto má rád športové aktivity, nájde na plážach ihriská od výmyslu sveta a takisto si môže vyskúšať rôzne vodné športy. Väčšinou natrafíte na neplatené pláže, ale, samozrejme, nachádzajú sa tam aj tie platené, avšak veľký rozdiel v nich nie je.

Nočný život

Keď sa zotmie, každý vyráža do ulíc. Partie priateľov, rodiny, rôzne skupiny ľudí a generácie si vychádzajú vychutnať fascinujúci nočný život Maďarov. Diskotéky na každom rohu, úžasné reštaurácie a typické čárdy, množstvo trhov a pešie zóny, na ktorých šikovní umelci ponúkajú svoje služby. Herne, suveníry a úžasné zmrzliny! Určite ochutnajte! Keď už sa budete túlať mestom pri západe slnka, nezabudnite si ísť pozrieť prístav. Rozvoniavajú tam ryby a zvuk čajok pri pohľade na vodu, kde kotvia nádherné lode rôznych veľkostí, vás úplne presvedčia o tom, že ste pri mori.

 

Photo by Viktor Vasicsek on Unsplash.com