Prečo v aute čistiť klimatizáciu?

Prečo v aute čistiť klimatizáciu?

Nič neosvieži lepšie, ako keď si v rozpálenom dni sadneme do klimatizovaného priestoru vozidla alebo keď sa v aute vieme postarať o lepší vzduch v prípade, že sa nás v ňom vezie viac. Čerstvého a zdraviu neškodného vzduchu sa však dočkáme iba vtedy, ak občas nezabudneme vyčistiť klimatizáciu.

Obyvatelia klimatizačného zariadenia

Vo svojom aute nikdy nie ste sami, aj keď to tak na prvý pohľad vyzerá. Ak by ste sa však prizreli dôkladnejšie, určite by ste natrafili na pár čiernych pasažierov. Najlepšie sa im skrýva v autoklimatizácii, pretože tam majú vhodné podmienky na život. Sú to baktérie, huby, plesne, ale aj vírusy, ktoré si krásne nažívajú vo výparníku. Ste často chorí alebo sa dostavila nečakaná alergická reakcia? Príčiny môžete hľadať aj v nesprávne udržiavanej klimatizácii. Tú treba pravidelne čistiť, aspoň však dvakrát ročne. Zbavíte sa nielen mikroorganizmov, ale taktiež nepríjemného zápachu. Ďalším spôsobom, ako predchádzať šíreniu baktérií a vírusov do priestoru vozidla, je vypnúť klimatizáciu skôr, než prídete do cieľa. Ak by ste ju vypli zároveň s motorom, do vzduchu by sa rozprskla vyzrážaná voda plná mikroorganizmov. Nič príjemné pre alergikov, astmatikov a malé deti s oslabenou imunitou.

Poradíte si aj sami, ale servis je servis

Ak sa vám zdá, že je načase sa pustiť do čistenia klímy, alebo sa obráťte na odborníkov v servise, alebo využite čistiace prostriedky, ktoré sú bežne dostupné v predajniach. Niekedy ale dezinfekčné spreje na čistenie klimatizácie nestačia a je potrebné vymeniť  filter, skontrolovať tesnosť systému, doplniť chladiacu zmes, prezrieť kompresor alebo upraviť tlak v systéme. Sami viete, kam siahajú vaše zručnosti. Neoplatí sa riskovať a skúšať niečo na vlastnom aute, rovnako tak sa neodporúča s údržbou ani čakať. Na prvý pohľad malý nedostatok môže vyvolať rad veľkých problémov, za ktorých odstránenie by ste zaplatili oveľa viac ako za odborný servis. V profesionálnom servise klímu čistia najčastejšie ozónom alebo ultrazvukom, ktorým bežne dostupné prípravky nesiahajú ani po členky, pretože ich účinok je badateľný len krátkodobo. V servise vám totiž nevyčistia len klimatizáciu, ale vydezinfikujú aj celý interiér vozidla, do čoho sa aspoň raz ročne oplatí investovať. Dobre pracujúca klimatizácia sa podpíše pod lepší výkon auta.