Presné oplotenie pozemku je dôležitou súčasťou výstavby nového domova

Presné oplotenie pozemku je dôležitou súčasťou výstavby nového domova

Pokiaľ už máte stavanie domu za sebou alebo vás to ešte len čaká, určite ste už tak trochu začali uvažovať aj nad, akým spôsobom vyčleníte svoj pozemok od ostatných. Oplotenie pozemku je v našich končinách úplne bežné, aj keď nie všade je tomu tak. Napríklad v USA oploteniu veľmi neholdujú a svoje pozemky nechávajú otvorené. Oplotenie však určite má svoj význam, pretože jeho funkcia nie je len oddeliť pozemok od ostatných, ale napríklad aj chrániť ho pred očami zvedavých okoloidúcich alebo dokonca izolovať dom od zvukov rušnej ulice. Prečítajte si, ako oplotiť pozemok a čo všetko vás ešte pred tým čaká. 

Oplotenie pozemku musí vychádzať z katastrálnej mapy

Určite ste už počuli prípady, kedy si niekto oplotil pozemok bez toho, aby si overil, pokiaľ siaha jeho parcela. Je to bohužiaľ bežná prax, no pokiaľ oplotením pozemku zasahuje do pozemku svojho suseda, pravdepodobne môže veľmi rýchlo oplotenie zbúrať a postaviť nanovo. Ešte predtým, ako sa pustíte do oplotenia pozemku, zájdite na príslušný úrad a nazrite do katastrálnej mapy. V nej uvidíte odkiaľ pokiaľ siaha váš pozemok a na základe toho ho môžete oplotiť. Ak si chcete byť istý, že oplotenie pozemku vykonáte správne, navštívte svoj pozemok so zameriavačom a spoločne pozemok vykolíkujte. Po takomto presnom zameraní už zostáva iba rozhodnúť sa, aké oplotenie pozemku bude dotvárať váš nový domov. 

Oplotenie pozemku existuje v mnohých variantoch

Dnes už oplotenie pozemku môže vyzerať úplne inak, ako to bolo pred mnohými rokmi. Móda pokročila aj v tomto smere a záleží iba na vás, čo sa k vášmu domu najviac hodí a pre čo sa rozhodnete. Kamenný či živý plot je v súčasnosti veľmi populárny. Živé ploty mnohí volia najmä kvôli tomu, že sú ekologické a dodajú celému pozemku krásny nádych a atmosféru. Zelene je v mestách často málo a tak sa aspoň takýmto spôsobom niektorí snažia obnoviť ju. O zeleň sa však treba starať a pokiaľ na to nemáte dostatok času, zvoľte radšej menej náročné oplotenie pozemku. Kamenný plot alebo kombinácia kameňa a kovu sú rovnako moderné a dokonca oveľa odolnejšie.

Oplotenie pozemku si dôležitou súčasťou každého domu. Viac sa o ňom dočítate na webovej stránke http://exterierstav.sk/.