Prírodné lekárne otvárajú svoje brány

Prírodné lekárne otvárajú svoje brány

Naše telá sú po dlhej zime, po nie vždy ukážkovom jedálničku a deficite pohybu, unavené a bez energie. Našťastie je tu tak dlho a túžobne očakávaná jar a otvára nám brány svojich prírodných lekární. Či na lúkach, v lesoch, alebo len vedľa chodníkov, všade tam nás zahŕňa svojím bohatým sortimentom. Stačí len mať otvorené oči.

Prírodná medicína, ktorá skvele chutí 

Keď sa povie prírodný produkt, nemusí to vždy chutiť a vyzerať len nelákavo. Pravda je, že nie každý z nás si pochutí na bylinných čajoch či rôznych tinktúrach a macerátoch. Ak sa však povie bylinný sirup či kvetový med, to už je iná káva! A práve jar je tým obdobím, keď je repertoár liečivých bylín naozaj veľmi pestrý. Medzi prvými sa hlási medvedí cesnak. Toto prírodné antibiotikum prečistí náš organizmus od hlienov, omladí nás a navyše aj neskutočne dobre chutí.

Ani veľmi nemusíme hľadať, a vedľa ciest, chodníkov, ale aj v záhradách sa na nás usmieva krásna žltá púpava. Pre niekoho burina, pre iného studnica vitamínov, éterických olejov a množstva iných telu prospešných látok. Sirup či med z púpavových kvetov je osožný pri liečbe dýchacích ciest a čaj z listov zase pri ochoreniach močového mechúra. A keď už spomíname tie sladké sirupy, tak aj taký mätový, levanduľový, medovkový či žihľavový chutia skvele a množstvo vitamínov v nich iste tie obchodné hravo prekoná.

Dvihnime hlavu od zeme, aby sme objavili všetko, čo nám príroda ponúka

Áno, liečivá sila prírody pri bylinkách nekončí. Tak, ako budeme pomaly dvíhať hlavu od zeme, budú sa nám otvárať stále nové výhľady a budeme objavovať ďalšie poklady ukryté v liečivej sile kríkov a stromov. Asi najznámejším jarným kríkom je baza. Jej voňavé kvety lákajú nielen včely a hmyz, ale aj nás, ktorí sa už nevieme dočkať lahodných sirupov, malinoviek alebo šumivých sektov. Niet lepšej kombinácie ako skvelá chuť a liečivá sila v jednom. Podobné je to aj s kvetmi lipy. Jej vôňa sa na jar nesie celými ulicami a alejami a jej účinky oceníme počas celého roka. Vyplaví škodlivé látky z organizmu, posilní našu obranyschopnosť, pomáha pri prechladnutí a ako bonus upokojí naše nervy.

Toto je naozaj len zlomok z toho, čo si pripravila príroda pre tých, ktorí vedia oceniť jej liečivú silu v tej najprirodzenejšej podobe. A aj keď nevylieči všetky naše bolesti a neduhy, dáva nám možnosť čerpať z nej a brať plným priehrštím to, čo je pre nás najlepšie. Buďme jej za to náležite vďační.