Problémy vo vzťahu vám môže pomôcť vyriešiť mediátor

Problémy vo vzťahu vám môže pomôcť vyriešiť mediátor

Hádky, ponižovanie, strata dôvery – aj toto môžu byť prvé „príznaky“ toho, že medzi vami a partnerom nie je niečo v poriadku. Každý vzťah si časom prejde krízou. Na partneroch však záleží, ako sa k problému postavia a či majú záujem nájsť spoločnú reč a vyriešiť ich. Keď však spor medzi partnermi prerastie do veľkých rozmerov, vtedy už len ťažko nájdete spoločnú reč. Pomôcť vám ale môže skúsený odborník – mediátor. 

Keď neviete nájsť spoločnú reč 

Častokrát pod vplyvom emócií a nátlakom hovoríme to, čo by sme inak nepovedali a neskôr tieto slová trpko ľutujeme. Žiaľ, častokrát na tomto stroskotávajú niektoré partnerské vzťahy. Jeden z partnerov, alebo rovno obaja si nechcú pripustiť, že aj partner/ partnerka môže mať pravdu a stále si hovoria len to svoje. Vzťah je ale o kompromisoch a nielen o presadzovaní a vnucovaní vlastného názoru partnerovi. Keď neviete nájsť spoločnú reč, vtedy vám vie pomôcť len mediátor so skúsenosťami. Mediátor musí byť členom Asociácie mediátorov Slovenska. Mediátor vám môže pomôcť pri riešení nielen partnerských problémov, ale aj susedských, majetkových a obchodných sporov. 

Súdom sa vyhnite 

Neoháňajte sa súdmi, keď sa to dá vyriešiť mimosúdnym riešením sporu. Zbytočné naťahovanie, vypäté emócie a zhoršenie už aj tak dosť naštrbených vzťahov by vám nemuseli urobiť dobre. Súdom sa vyhnite a radšej sa dohodnite na stretnutí s mediátorom. 

Mediáciu musia chcieť obe strany 

Ak ale chcete využiť služby mediátora, o riešenie sporu musia mať záujem obe zúčastnené strany. V opačnom prípade nebude mať mediácia zmysel. 

Ak máte problémy, neriešte ich s príbuznými. Hrozí konflikt záujmu a problémy sa ešte viac zamotajú. Spor riešte len vy dvaja medzi štyrmi očami, v prípade s mediátorom. Myslite na to, že na každý problém existuje riešenie, len treba chcieť. Ak chcete, všetko sa vráti do pôvodných koľají.