Rastie vám v záhrade žihľava? Usušte si ju!

Rastie vám v záhrade žihľava? Usušte si ju!

Žihľava alebo aj pŕhľava, je pôvodom z Európy i Severnej Ameriky. Všetci máme voči nej akýsi zvláštny rešpekt, pretože veľmi dobre vieme, čo nás čaká pri kontakte s ňou. Nepríjemné „uštipnutie“, ktoré svrbí, páli a bolí zároveň, no aj napriek tomu, že si možno zanadávame, vieme, že nás týmto spôsobom lieči  – minimálne proti reume.

Žihľava

Táto liečivá rastlina obsahuje vitamíny ako A,B, C, ale aj vápnik, železo či horčík. Okrem iného v sebe ukrýva triesloviny, serotonín a látky podporujúce imunitu.

Priaznivo pôsobí na naše srdiečko, ozdravuje našu pečeň a žlčník, upravuje krvný tlak, znižuje bolesti a už aj naše staré mamy vedeli, že na kašeľ nie je nič lepšie ako čaj zo žihľavy. Vypadávajú vám vlasy? Odstráňte svoj problém – ako inak – so žihľavou. Žihľavový šampón je perfektný na problematickú pokožku hlavy a okrem toho, že sa postará o vašu hustú hrivu, účinne odstraňuje aj lupiny.

Chcem si ju vysušiť

Pokiaľ máte možnosť zozbierať si žihľavu, tak neváhajte ani chvíľku. Minimálne rok vám totiž poslúži a bude po ruke zakaždým, keď bude potrebná. Zbierajte malé výhonky, ktoré majú okolo dvadsať centimetrov. Majú tmavozelenú farbu, preto si ich určite nepomýlite. Vyhýbajte sa miestam kdesi pri cestách alebo tam, kde ovzdušie nie je príliš čisté. Následne si rastlinku vysušte na tmavom mieste alebo pri teplote 50 stupňov. Skladujte v uzavretých dózach.

Na čo všetko sa dá využiť

Keď vás trápia boľavé kríže, alebo máte zapálený nerv napríklad na ruke, žihľava sa prikladá na postihnuté miesto a môže zmierniť bolesti. Ak sa na to cítite, pokojne si pripravte aj žihľavový kúpeľ. Uvidíte, že po tejto procedúre sa budete cítiť ako znovuzrodení.

Cítite sa chorí, ste nachladnutí, alebo kašlete? Potom žihľavový čaj je pre vás tá správna medicína. Okrem toho, že sa vám značne uľaví, spravíte niečo aj pre celkový detox organizmu. Pravidelným pitím tohto čaju počas doby dvoch týždňov, prečistíte svoje telo zvnútra a odvďačí sa vám dobrou kondíciou a skvelým trávením.