Riešenia pre spokojné spolunažívanie v bytových domoch

Riešenia pre spokojné spolunažívanie v bytových domoch

Každý, kto býva v bytovom dome vie, že len málo vecí je horších ako nadmieru hluční susedia. Samozrejme, občasné hlasnejšie zvuky ako plač dieťaťa, či pád niečoho na zem, sa dajú pochopiť. Taktiež aj dlhšie trvajúca vopred oznámená rekonštrukcia. Ak však máte susedov, ktorí majú potrebu púšťať hlasno hudbu alebo dlho noci nepochopiteľne nahlas rozprávať, či sa vám otriasa strop tak, že máte pocit, že suseda nad vami trénuje na prekonanie svetového rekordu v mŕtvom ťahu, pre spokojné bývanie to môže byť priveľký problém.

Ak sa to nedá vyriešiť slušne, pôjde to zvukovou izoláciou

Ak (samozrejme slušná) konfrontácia s hlučnými susedmi nepomáha, nemusíte si hneď hľadať nové bývanie. Pomôcť vám môže zvuková izolácia stien v byte. Áno, určite je nepríjemné investovať do niečoho, čo by ste nebyť hlučných susedov nepotrebovali.

Berte to však z tej lepšej stránky. Aj zvuková izolácia stien zvýši hodnotu vášho bytu a ak by ste ho v budúcnosti predávali, záujemcovia o kúpu nemusia riešiť, či sa niekedy v budúcnosti vedľa nich nasťahuje niekto hlučný. Cez kvalitnú zvukovú izoláciu k nim nič neprenikne.

Ani vy nemusíte byť práve najtichší

Myslite však aj vy na svojich susedov. Zvlášť na tých, ktorí bývajú priamo pod vami. Možno aj vy robíte denne nepríjemný hluk a ani o tom neviete. A nemusíte ani trénovať ten mŕtvy ťah spolu so spomínanou susedou, hluk môžete robiť aj pri bežných činnostiach.

Odsúvanie a prisúvanie kuchynskej stoličky je jedna z tých činností, ktorou môžete ráno, pri chystaní sa do práce, budiť suseda pod vami, ktorý sa snaží spať po nočnej. Prípadne dámam sa stane, že pri rannom zhone behajú po byte v lodičkách s vysokými opätkami, ktoré tiež nie sú práve najtichšou obuvou. Nehovoriac o deťoch, ktoré vždy nájdu spôsob ako robiť hluk.

Preto by ste sa mali aj vy stať ohľaduplným susedom a pod svoju podlahu umiestniť kročajovú izoláciu, ktorá bude tlmiť hluk prenikajúci k susedom pod vami. Samozrejme, nemusíte to robiť hneď. Zvážte to však pri najbližšej rekonštrukcii bytu. Vaši susedia vám budú vďační a možno si aj oni začnú dávať viac pozor na hluk, ktorý spôsobujú.

Zdroj obrázka:

Autor: goffkein.pro / Shutterstock.com