S makom si posilníte zdravie a navyše schudnete

S makom si posilníte zdravie a navyše schudnete

Na svete hádam nejestvuje človek, ktorý by ho nemiloval – mak. Táto jednoročná rastlina je dnes už veľmi vzácna, pretože je náročná na pestovanie. Jej malé, zvyčajne modré zrniečka obsahujú vyšší podiel vápnika, ako má napríklad mlieko. Omega-6 mastné kyseliny potrebné pre zdravie človeka nie sú ani zďaleka to posledné, čím sa mak stará o správne fungovanie nášho organizmu. Avšak pozor na predávkovanie!

Čím je taký výnimočný?

V prvom rade je mak absolútna vitamínová bomba. Obsahuje vlákninu, bielkoviny, dobré tuky, železo, zinok, vápnik, mangán, horčík, fosfor, selén, draslík, sodík, omega-3 a omega-6 kyseliny a vitamíny B, C, E, kyselinu pantoténovú a listovú. Výborne sa to začína, že? Mak nielenže dobre chutí, ale upevňuje našu imunitu, má protirakovinové účinky, podporuje metabolizmus a prečisťuje hrubé črevo. Pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Ak teraz rozmýšľate o makových buchtách či šúľancoch, asi vás sklameme, pretože sladký ochutený mak nie je príliš zdravý. Ale ako prídavok do jogurtu či pár lyžíc do týždňa skonzumovaných len tak dokáže divy. Tieto zdravé malé zrniečka pomáhajú pri migréne a ľuďom, ktorých trápi vysoký cholesterol, dokáže znížiť hladinu zlého tuku v tele. Okrem iného vás ochráni pred osteoporózou, podporí krvotvorbu a tiež posilní kosti vďaka vysokému podielu vápnika. Teda ideálna potravina pre deti, ale i pre tých skôr narodených.

Mak ako afrodiziakum

Teraz by mali zbystriť pozornosť všetci tí, ktorí majú radi sex. Mak je totiž výborné prírodné afrodiziakum, a teda podporuje prirodzenú chuť na sex. Človek sa príjemne uvoľní, upokojí a akosi všetko „pôjde samo“. Milé dámy, keď vás trápia vlásky, dajte mu tiež šancu. Vaša koruna krásy ozdravie, rovnako ako aj vaše nechty a pleť. Doslova omladnete. Aj rôzne kožné problémy sa vďaka konzumácii maku či použitím oleja z neho môžu zlepšiť alebo úplne vytratiť. Keď to s ním však trochu preženiete, nečudujte sa, ak vám začne búšiť srdiečko či dostanete závrat. Je to silné ópium a narkotikum. Takže, ako sa hovorí – všetko s mierou. 🙂

Photo by Oscar Nord on Unsplash.com