Šestica potravín, ktoré sú veľmi prospešné pre zdravie

Šestica potravín, ktoré sú veľmi prospešné pre zdravie

Hovorí sa, že sme to, čo jeme. Nie, nikto sa kvôli nadmernej konzumácii obľúbenej potraviny na túto potravinu nepremení, ale to neznamená, že tento výrok nemá blízko k pravde. Strava, ktorú konzumujeme, totižto zásadným spôsobom vplýva na náš organizmus. A nielen z hľadiska našej váhy a vzhľadu, ale zdravotného stavu ako takého. Ktoré potraviny je dobré zaradiť do svojho jedálnička, ak chcete urobiť niečo pre svoje zdravie?

Ovocie a zelenina sú základ

Začnime zástupcom chutného exotického ovocia, avokádom. Obsahuje málo fruktózy a namiesto toho je bohaté na zdravé tuky a draslík. Pozitívne vplýva na kardiovaskulárny systém, pomáha udržiavať dobrý krvný tlak a zlepšuje metabolizmus.

Pokračujeme u nás nie príliš známou zeleninou, ktorá je podobná špenátu a volá sa mangold. Obsahuje vitamíny C, E a A a minerály mangánu a zinku. Podporuje trávenie a imunitný systém, prospešné je pre kosti, kĺby, vlasy, nechty a nervovú sústavu.

Keď už sme spomenuli špenát, ten rozhodne nezaostáva. Nemôžete síce čakať, že vám po zjedení špenátu narastú veľké bicepsy, ale aj tak patrí medzi najvýživnejšie potraviny. Obsahuje (okrem iného) flavanoidy, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi, pôsobia protizápalovo a antioxidačne.

Prospešné sú aj huby, ryby, či vajcia

Ďalšie na zozname sú huby. Obsahujú veľké množstvo bielkovín, vlákniny, vitamínu C a B, vápniku a rôznych minerálov. Vďaka tomu, že sú vynikajúcim zdrojom antioxidantov, majú dobré preventívne účinky.

Keď hovoríme o zdravých potravinách, rozhodne nemôžeme obísť výživné ryby. Konkrétne spomenieme lososa. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny a ďalšie, ktoré spoločne pôsobia blahodárne na kardiovaskulárny systém, trávenie, fungovanie mozgu, imunitu a hormonálnu rovnováhu.

Náš zoznam zdraviu prospešných potravín zakončíme vajciami. Okrem iného obsahujú cholín, ktorý je výborný pre náš mozog a nervový a kardiovaskulárny systém. Žĺtok obsahuje luteín a zeaxantín, ktoré znižujú riziko oslepnutia vo vyššom veku.

Zdroj obrázka:

Autor: Mikhaylovskiy / Shutterstock.com