Skôr než si vyberiete letnú dovolenku

Skôr než si vyberiete letnú dovolenku

Naozaj ste začali o letnej dovolenke premýšľať až teraz? Potom vás prekvapia vyššie ceny zájazdov a fakt, že tie najlepšie hotely a pláže sú už pravdepodobne obsadené. Možno však budete mať šťastie na výhodný last minute. Čo všetko pri výbere dovolenky zvážiť, aby ste boli maximálne spokojní?

Slovák na každom rohu

Je jasné, že nikomu sa nechce cestovať na dovolenku ďaleko, zvlášť ak si na ňu vyčlenil iba málo dní. A hoci sa nám núka možnosť cestovať letecky a trasu zvládnuť aj v priebehu pár hodín, nie každého peňaženka pustí. Často sa preto rozhodneme pre takú dovolenkovú destináciu, ktorá je na dohodenie kameňom. Slováci radi cestujú k bratom Čechom, ale napríklad i do rakúskych hôr, do Nemecka, Poľska či k susedom do Maďarska. Láka ich nielen blízkosť krajín, ale takisto ich reč, pretože nemajú problém sa na dovolenke dohovoriť. Potom sú tu krajiny ako Chorvátsko, Čierna Hora, Bulharsko, Taliansko, ktoré síce sú o niečo vzialenejšie, no napriek tomu Slovákov neodrádzajú. Mnohí sa vydávajú cestovať vlastným autom a bez cestovnej kancelárie. Obrovské húfy turistov sa zlietajú na grécke ostrovy Kréta a Rodos, no ani v španielskej Andalúzii alebo orientálnom Turecku nie je problém natrafiť na Slováka, preto si dajte dobrý pozor na to, ako hlasno a najmä o čom sa v uliciach rozprávate. Ak sa rozhodnete stráviť letnú dovolenku v niektorej zo spomenutých krajín, získate síce istotu, že budete spokojní ako väčšina turistov, avšak zvážte, či vám nebude robiť problém natrafiť napr. aj na vlastného suseda alebo šéfa.

Buďte nároční

Pokiaľ ste si už zvolili typ dopravy, stále je množstvo oblastí, v ktorých treba mať jasno. Ak cestujete s priateľmi alebo s rodinou, treba sa napríklad dohodnúť o type zájazdu, a teda či plánujete celú dovolenku stráviť na ležadle, alebo to chcete prestriedať s fakultatívnymi zájazdmi po okolí. Kto sa zaujíma o svoje hladné bruško, zaiste bude pri výbere dovolenky hľadieť na typ stravovania (bez stravy, polpenzia, plná penzia, all inclusive). Tu platí jedno – môžete si vybrať dovolenku v krajine, ktorá je relatívne lacná (napr. Bulharsko) a niekoľkokrát denne zájsť do reštaurácie alebo kaviarne, no takisto sa môžete buchnúť po vrecku a povedať si, že si danú dovolenku užijete, ako sa len dá, a tak si doprajete všetky služby, ktoré hotel poskytuje.

Ak máte v pláne si letnú dovolenku užiť naplno aj v prípade možného nepriaznivého počasia, vyberajte si hotely s vlastnými bazénmi, príp. welness službami. Rodiny s deťmi bude zaujímať, či hotel poskytuje zaujímavé zľavy, postieľky, vlastných animátorov, či disponuje detskými bazénmi alebo či je more pokojné a vstup doň pozvoľný. Pri výbere letnej dovolenky je vhodné myslieť na aktuálnu spoločenskú a politickú situáciu v krajine, na prípadnú nutnosť zabezpečiť si povinné očkovanie, či je v danej destinácii pitná voda alebo sa nakupuje iba v potravinách, akou menou sa v krajine platí, akými rečami sa tam dohovoríte alebo ako často v danej lokalite prší. Vybrať si dobrú letnú dovolenku teda ani zďaleka nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať…

Photo by Anders Wideskott on Unsplash.com