Skrášlite si záhradu a zútulnite terasu záhradnými dekoráciami

Skrášlite si záhradu a zútulnite terasu záhradnými dekoráciami

Obdobie slnečných i horúcich letných dní a večerov sa nezadržateľne blíži a vy opäť môžete vytiahnuť záhradný nábytok a gril. O záhradu sa však treba patrične postarať a aby ste sa v nej vy aj vaši známi cítili čo najlepšie, na jej skrášlenie môžete použiť mnoho záhradných dekorácií. 

Záhradní trpaslíci sú už prežitkom a dávno vyšli z módy, preto radšej stavte na iné predmety  skrášľujúce terasu alebo kamenné či drevené dekorácie priamo do záhrady. 

Záhrada na pestovanie či iba leňošenie?

Pri výbere dekorácií v záhrade je dôležité prihliadať na to, či chcete mať krásny anglický trávnik s kvetinovými záhonmi, bazénom a altánkom alebo ste milovníkom pestovania zeleniny a ovocia. Záhradné dekorácie využijete skôr v prvom prípade, avšak ani hlinu, v ktorej pestujete svoje obľúbené druhy zeleniny, nemusíte mať len tak ledabolo rozhodenú po pozemku. Pestovať môžete vo veľmi vkusne vyzerajúcich kamenných alebo drevených veľkých kvetináčoch alebo môžete zeleninu zasadiť do vyvýšených záhonov. Rovnako aj okrasné rastliny a kvety môžete pestovať v rôzne tvarovaných kvetináčoch položených v blízkosti terasy či zavesených na plote. Ako kvetináče môžete však využiť napríklad aj starý fúrik, bicykel s košíkom na volante alebo staré pneumatiky naplnené hlinou. Fantázii sa medze naozaj nekladú.

Príjemným osviežením najmä v horúcich dňoch môže byť vodný prvok – jazierko, fontána alebo potôčik s malým vodopádom. Tok vody pôsobí blahodarne nielen pri relaxácii, ale takisto príjemne ochladzuje okolitý vzduch. V jazierku môžete pestovať aj rôzne druhy vodných rastlín alebo chovať ryby. Na svahovitom pozemku si môžete vytvoriť vodné kaskády, ktoré je však možné zakomponovať napríklad aj do skalky. Do jazierka si môžete zo sadry vymodelovať postavičky, zvieratá alebo kvety. Celú záhradu pekne dotvoria aj ostrovčeky v tráve vyplnené štrkom alebo farebnými kamienkami, ktorými môžete obsypať priestor okolo stromov.

Priestor na sedenie – terasa alebo altánok je pre mnohých dôležitejšou súčasťou domu ako samotná obývačka či iné miestnosti v príbytku. Mnohí z vás si na jej zútulnenie vyberajú rôzne druhy záhradného nábytku, ktorý môže byť zhotovený z dreva, drevených paliet alebo ratanu. Vchod na terasu môžete vytvoriť pomocou drevenej pergoly, okolo ktorej sa bude ovíjať brečtan alebo iná popínavá rastlina. Každý návštevník tak bude na terasu vstupovať z radosťou a to, čo ho bude čakať v nej, ho už len príjemne prekvapí. 

Pohodlne aj mimo gauča

Posedenie na záhrade s priateľmi môže znepríjemniť mnoho faktorov, a preto vám poradíme, ako si čo najpraktickejšie zariadiť letnú terasu. Aby vás záhradný nábytok pri dlhom sedení netlačil, vyrobte alebo kúpte si naň mäkké podsedáky a vankúše, ktoré svojou farebnosťou jednak spestria celú terasu, ale takisto vytvoria ideálne miesto pre oddych. Na večer je zas vhodná prítomnosť mäkkých hrejivých diek, vďaka ktorým vydržíte sedieť vonku dlho do noci. Mnohí uvítajú aj oddych na veľkej hojdacej lavici alebo hojdacej sieti. Tú si môžete pokojne priviazať medzi dva stromy alebo aj na trámy terasy.

Oddych na terase môže spríjemniť nielen dobrá spoločnosť, zvuk tečúcej vody a šum lístia v korunách stromov, ale napríklad aj na terase zavesená zvonkohra, ktorá bude pri jemnom vetríku vydávať príjemné tóny. Na terasu si však môžete umiestniť aj rádio či iné hudobné médium, ktoré dotvorí atmosféru záhradnej párty popom alebo oddychový večer meditačnou hudbou.

Prítomnosť grilu na terase ocení najmä mužské pokolenie, no ale ženy zas budú riešiť to, kam skryť riad a príslušenstvo k nemu. Na trhu už existuje kadejaký vkusný nábytok, ktorý vám na terase poslúži ako ukladací priestor, alebo si všetko poukladajte do drevených regálov. Dokonca vyrobiť takýto regál bude pre nejedného domáceho majstra určite hračka. 

Osvetlenie záhrady

Pokiaľ sa letné večery chystáte tráviť prevažne na záhrade, určite netreba podceniť jej osvetlenie. Na terasu si môžete zavesiť vkusné rôznofarebné lampáše z rôznych materiálov, ktoré ju vhodne doplnia a aj osvetlia. Svietniky si dokonca môžete vyrobiť aj vy sami, a to zo starých zaváraninových, pivových či vínových fliaš. Do zeme zas môžete zapichnúť solárne lampy, ktoré sa cez deň nabijú, a večer sa tak nemusíte báť, že sa o niečo potknete.

Nápadov, ako oživiť či skrášliť vašu záhradu existuje mnoho, už je len potrebné nájsť si čas a chuť na ich zrealizovanie. Najviac vás určite potešia vami ručne vyrobené dekorácie, ak však patríte k veľmi zaneprázdneným ľuďom, určite oceníte bohatú ponuku z obchodov.