Spánok ako elixír krásy: Šesť pravidiel ako omladnúť počas noci

Spánok ako elixír krásy: Šesť pravidiel ako omladnúť počas noci

Čo je najúčinnejším elixírom krásy a mladosti? Výdatný spánok! Tak ako je na vašej pleti vidieť, že ste sa vyspali do ružova, a to doslova, pretože pleť je skutočne ružová a žiari, tak je na nej samozrejme vidieť i prebdená noc.

Po prebdenej noci má pleť šedastý nádych, kruhy pod očami sú výrazné a stresový hormón kortizol, ktorý pri nedostatku spánku vzniká, navyše vedie k rozpadu kolagénu. Nedostatok kolagénu potom spôsobuje, že pleť stráca pružnosť a rýchlejšie starne. Našťastie to ale funguje i opačne. Ak máte dostatok spánku, pokožka sa rýchlejšie regeneruje. Dokonca 8x rýchlejšie, keď spíte, než keď bdiete. Proces regenerácie navyše môžete ešte podporiť zvolením správnej starostlivosti a vhodných výrobkov.

Zbavte sa ničiteľov spánku

Kola, šálka kávy, pohárik alkoholu alebo cigareta pred spaním – všetky tieto látky vám nedajú spať. A to doslova. Aby sa vám dobre zaspávalo, odporúčajú odborníci dať si pred spaním šálku čaju – levanduľového, medovkového alebo s kúskami citrusov – a pustiť upokojujúcu hudbu. Spánok potom príde skôr, než začnete počítať ovečky.

Ticho je alfou a omegou

Vedeli ste, že naše uši vnímajú, i keď spíme? Nočný hluk je pre telo stresujúci. Ak sa ráno budíte rozlámaní, dôvodom môže byť i šumenie zapnutého notebooku. Vy ho neregistrujete, vaše telo áno. Preto by spálňa mala byť najtichším a najtemnejším miestom v dome.

Zhasnite!

Áno, i množstvo svetla má vplyv na to, ako sa ráno cítime. Denný a nočný rytmus tela reguluje hormón melatonín, ktorý v tele vzniká, keď je okolo vás tma. A taká pouličná lampa svietiaca priamo na váš vankúš alebo žiariaci reklamný pútač, má na kvalitu spánku vplyv väčší, než si myslíte.

Odlíčenie pleti je nutnosť

Starostlivé a precízne odlíčenie kvalitnými prípravkami je základ. A pleti by ste ho mali dopriať i vo chvíli, kedy sa domov vrátite uprostred noci a po náročnom večierku. Vyčistená pokožka sa ľahšie regeneruje a navyše je perfektne pripravená na nanesenie nočného krému.

Nezabudnite meniť obliečky

Aj napriek tomu, že večernej starostlivosti o pleť venujete dostatok času, neznamená to, že na povrchu vankúša nič nezostáva. Naopak. Pod mikroskopom by ste už po prvej noci objavili odumreté kožné bunky a kožný maz. Preto je vhodné obliečky na vankúš pravidelne meniť – ideálne 1x týždenne. Posteľ bude čistá a voňavá a vám sa bude lepšie spať.

Vlhkosť vzduchu je dôležitá

Kúrenie znižuje vlhkosť vzduchu v miestnosti a logicky vedie k tomu, že je pleť suchá a napätá. Ak tomu chcete predísť, dajte na radiátor nádobku s vodou. Tá sa bude odparovať a zvýši vlhkosť. Poďakuje vám nielen vaša pokožka, ale bude sa vám i lepšie dýchať.