Staňte sa odborníčkami na pranie

Staňte sa odborníčkami na pranie

Vzdajme hold človeku, ktorý vymyslel tak úžasnú a neuveriteľne praktickú vec, akou je práčka. Tento vynález modernej doby je na nezaplatenie. Bez rozdielu, že ste single alebo viacčlenná rodina, bubon práčky sa točí niekedy aj každý deň. Uľahčuje nám život a tiež šetrí drahocenný čas.

Ako správne prať, aby bol výsledný efekt podľa predstáv

Ak ste si práve kúpili práčku a so zúfalstvom v očiach iba sledujete množstvo tlačidiel a dvesto stranový návod na použitie, tak verte, že sa niet čoho obávať. S tipmi, ako správne prať, si na to veľmi rýchlo zvyknete a čoskoro sa z vás stanú odborníci na textil. Stačí, ak budete čítať štítky na oblečení a dodržiavať odporúčania výrobcov. Títo pomocníci sa nachádzajú zväčša pri golieroch alebo na bočnej vnútornej strane oblečenia.

Teraz stačí už len správne roztriediť oblečenie podľa farieb a materiálov.

Dve skupiny a ďalšie podskupiny

Prádlo nie je iba tmavé a svetlé, ako si iste myslia mnohí začiatočníci v oblasti prania. V tomto prípade platí, že je to svojím spôsobom ozajstná veda. Ak si však zvyknete, pôjde vám to od ruky. Rifle, džínsy a denim – to je samostatná kategória, ktorá sa odporúča prať samostatne, nakoľko najviac púšťajú farbu. V tridsať stupňovej alebo v studenej vode by sa mali dostatočne vyčistiť.

Zvlášť perte aj uteráky, osušky, kuchynské utierky, spodné prádlo a veľké deky alebo plachty. Rozlišujte podľa farieb – biele, tmavé, farebné. Vtedy ostanú dlho „ako nové“.

Spolu môžete prať farby modrú, zelenú, sivú. Červené, ružové a oranžové odtiene sú samostatná kategória , rovnako ako čierne a veľmi tmavé farby. Biele, žlté a pastelové odtiene farieb sa môžu prať spolu v skupine „svetlé“.

Na čo si treba dať pozor

Oblečenie sa líši aj svojím materiálom, a preto platí, že ťažšie kusy textilu s podobnými vlastnosťami a tie jemné, vlnené alebo syntetické opäť zvlášť.

Množstvo pracieho prášku dodržiavajte podľa pokynov na príslušnom prípravku. Menej špinavého prádla vyžaduje menej čistiacich látok a plne naložená práčka zas viac, aby škvrny zmizli.

Ak chcete prať správne, bubon nenaplňte úplne, aby v ňom ostalo dostatok miesta na pohyb bielizne. Trením o seba sa totiž zbavuje nečistôt a práve o to nám ide.

A teraz to príde: už iba zapnúť a hotovo

Keďže existuje naozaj veľa druhov a typov práčok, máme to hneď oveľa jednoduchšie. Niektoré totiž dokážu dávkovať prací prostriedok, aviváž, odhadnú program a následný čas a trvanie prania. Pokiaľ máte ten najobyčajnejší typ, nevadí. Potrebujete iba vedieť, čo znamenajú jednotlivé programy.

Napríklad také otáčky. Čím ich je viac, tým je bielizeň po vypratí suchšia, ale aj pokrčenejšia.

Teplota prania sa nastavuje podľa farieb a materiálov. Farebné a tmavé veci znesú maximálne 30 – 40 stupňov Celzia. Delikátne materiály tiež. Uteráky, utierky a spodné prádlo pokojne perte na šesťdesiatke. Príliš špinavé oblečenie, napríklad montérky, ktoré sú od mastných olejových škvŕn – určite operte samostatne a na vyššej teplote. Môžete použiť aj odstraňovač škvŕn, ktorý by však iné textílie mohol poškodiť. Veríme, že s týmito tipmi sa naučíte prať správne, aby z toho bola radosť a nie jedna veľká katastrofa.