Strešné krytiny vyrobené z betónu

Strešné krytiny vyrobené z betónu

Pri rekonštrukcii alebo novostavbe domu je potrebné klásť dôraz na výber kvalitnej strešnej krytiny. Strešná krytina totiž zabezpečí aby bolo v dome príjemne teplo a sucho. V našich klimatických podmienkach je výber strešnej krytiny dôležitý aj z toho dôvodu, že sa striedajú štyri ročné obdobia a preto škridle musia byť odolné voči mrazu a tiež aj voči prudkému slnečnému žiareniu. Strešné krytiny by teda mali spĺňať ť funkčné vlastnosti akými sú napríklad odolnosť voči vode, mrazu, vetru a podobne. Okrem funkčných vlastností by však strešné krytiny mali byť pekné aj na pohľad a ladiť s materiálovým vyhotovením danej nehnuteľnosti. 

Z akého materiálu bývajú strešné krytiny najčastejšie vyhotovené? 

V súčasnosti sa na výrobu strešných krytín používajú rôzne materiály. Najčastejšie sa krytiny vyrábajú z pálenej škridle, betónovej škridle, vlákno – cementovej škridle, plechu alebo z asfaltových šindlov. Každý z týchto materiálov prináša určité výhody a nevýhody. V tomto článku sa však budeme venovať  betónovým škridlám a výhodám, ktoré pre majiteľa škridle prinášajú. 

Aké výhody poskytujú betónové strešné krytiny? 

Betónová škridla patrí medzi najobľúbenejšie škridle na Slovensku. Možno to bude aj z toho dôvodu, že zmes vypáleného vápenca a piesku používali už Gréci v pradávnom staroveku a neskôr aj naši predkovia. Zmes vápenca a piesku zdokonalili Rimania, ktorí betón použili napríklad pri stavbe Panteónu. Betónové škridle sa jednoznačne vyznačujú dlhou životnosťou, čo je pre strešné krytiny nesmierne dôležité. Dlhá životnosť je jedným z najdôležitejších faktorov, pretože strešné krytiny sa pokladajú na strechu na niekoľko desiatok rokov a vydržia niekoľko generácií. Ďalšou výbornou vlastnosťou betónu je jeho nepriesakavosť, tzn. že betón odvádza zrážkovú vodu, pretože sa nedostane do pórov betónovej škridle. Vďaka dokonalej nepriesakavosti ostane hmotnosť škridiel rovnaká a nezmení sa ani po tej najväčšej búrke. Betónové strešné krytiny sa tiež vyznačujú vysokou mechanickou odolnosťou pod snehom či ľadom, stálosťou tvaru, stálosťou farieb a vynikajúcou ochranou pred vonkajšími prírodnými a poveternostnými vplyvmi.

 

Investícia do strešnej krytiny nie je lacnou záležitosťou a preto si jej výber treba poriadne premyslieť. Najlepšie je navštíviť odborníka, ktorý má mnoho skúseností z praxe a vie čo je pre vašu nehnuteľnosť najlepšie. Na internetovej stránke www.krytina.sk nájdete množstvo zaujímavých tipov a rád ako si vybrať tú správnu strešnú krytinu. Na uvedenej internetovej stránke tiež nájdete bohatú ponuku škridiel v rôznych tvaroch, materiáloch, farbách a cenách.