Sú opaľovacie krémy skutočne potrebné?

Sú opaľovacie krémy skutočne potrebné?

Poďme opäť nazrieť do minulosti. Čo používali naši predkovia počas najväčších horúčav? Chránili sa pred silnými lúčmi slnka? Ako bojovali proti spáleniu pokožky?

Teraz žijeme v 21. storočí a každoročne riešime dilemu, ktorý opaľovací krém si kúpiť, aby nás čo najlepšie ochránil. Dá sa týmto „vymoženostiam“ veriť? Nie je to iba ďalší spôsob, ako od nás vymaniť peniaze?

Porcelánová pokožka ako symbol ženskej krásy a pompéznosti

Najskôr je potrebné povedať, že už naši predkovia mali svoje finty, ako zabrániť spáleniu pokožky. Prišli na to, že tuk zo zvierat dokáže vytvoriť dostatočnú bariéru medzi pokožkou a slnkom. Neskôr ho nahradil napríklad olivový olej. Muži – bojovníci ho určite príliš neobľubovali, pretože mastný film, ktorý vytváral, im bránil v love a aj s nástrojmi sa im potom pracovalo veľmi ťažko.

Ako doba plynula a vznikali rôzne kráľovstvá a monarchie, do módy vstúpila alabastrová biela pokožka. Bola symbolom noblesy, moci, bohatstva. Tá dáma, ktorá bola nositeľkou tej najbledšej pleti, dostávala najviac uznaní a mala veru najviac nápadníkov. Opálení boli len otroci a sedliaci, ktorí museli tvrdo pracovať od svitu do mrku. Podľa farby pleti tak každý rýchlo rozpoznal, o akého človeka ide a aké má spoločenské postavenie.

Všetko sa zmenilo až okolo roku 1923, kedy módna ikona  Coco Chanel svetu ukázala, že opálená pleť vyzerá zdravo a pristane každému. „Šialenstvo“ opálených tiel trvá dodnes a je skôr symbolom luxusu a prímorských dovoleniek, ako chudoby. Treba stále myslieť na tvrdenie, že všetko – ale s mierou.

Telo pripravujme postupne

Keď nastúpi leto a s ním aj prvé horúce dni, všetci radi vyťahujeme šortky a ženy svoje minisukne. Biele telá nevyzerajú extra vábne, priznajme si. Vedzte, že telu stačí každý deň 20 minút na priamom slnku, aby postupne získalo želaný opálený, no hlavne však zdravý vzhľad. Prílišným slnením si koledujete o predčasné starnutie pokožky. Obrovským strašiakom ostáva aj naďalej rakovina kože alebo zápalové ochorenia.

Natierať či nenatierať?

Opaľovacie krémy sú fajn, ale treba sledovať ich zloženie. Niektoré sú totiž plné chemikálií, ktoré pokožke a celému organizmu skôr škodia ako osožia. Nehovoriac o tom, aké sú zbytočne predražené i o tom, koľko alergických reakcií už napáchali. V neposlednom rade toxíny z nich vyplavené (počas kúpania sa v mori), výrazne znepríjemňujú život morským živočíchom a opäť trpí len a len naša planéta.

Spoľahlivo nás ochránia prírodné bio oleje, ktoré sú šetrné ako k prírode, tak aj k našej pokožke.