Sviatok svätého Mikuláša je pre malých aj veľkých

Sviatok svätého Mikuláša je pre malých aj veľkých

Už onedlho príde. Noc bude tmavá a mrazivá a očakávanie nekonečné a nesmierne vzrušujúce. Bude niečo v okne, keď ráno otvorím oči? Prekvapím sa, keď vložím svoju nohu do čižmičky? Príde Mikuláš?

Vyhľadá dobrých aj zlých a poteší deti i dospelých

Sviatok svätého Mikuláša nám pripomína, že už o pár dní sa u nás rozsvietia vianočné stromčeky a spoločne ako rodina zasadneme k jedného stolu. Aspoň raz za rok zabudneme na všetky starosti a problémy, vyhladíme vrásky na čele i boliestky na duši a rozsvietime svetielka nádeje na lepšie zajtrajšky. Práve šiesty december je dátum, ktorý ľuďom na celom svete pripomína, že prichádza čas, keď sa srdcia otvárajú  a sny sa plnia. Je to malá predpríprava na Vianoce, ktoré sa nezadržateľne blížia.

Kto bol svätý Mikuláš?

Tento svätec sa narodil v roku 270 v Patare. O jeho dobrote a skutkoch lásky koluje veľa legiend. Mikuláš bol biskup, ktorý šiel ľuďom príkladom. Svoje dobré skutky vykonával v tichosti a pokore. Nepotreboval sa chvastať ani chváliť. Robil to úprimne a určite mal z toho minimálne takú radosť ako aj my, keď svojim deťom i najbližším potajomky chystáme mikulášske balíčky. O svätom Mikulášovi sa traduje, že obdarúval deti i chudobných a robil to vždy v noci, aby ho nikto nevidel. Práve preto sa tento zvyk dodnes zachováva. Najviac si tento sviatok uctievajú práve Rusi. Mikuláš zomrel v Likijskej Mire a nad jeho hrobom postavili chrám.

Nenosí len sladkosti

Malé deti sa samozrejme najviac potešia sladkostiam a ovociu, ale pokiaľ nie ste zástancami maškŕt, pokojne uvoľnite uzdu svojej fantázie. Mikuláš totiž presne vie, čo každému z nás urobí najväčšiu radosť a pokojne to môže byť aj drobnosť. Pánov viac ako čokoláda poteší skvelý výber pánskej kozmetiky a dámy vzplanú, ak dostanú krásnu sviečku alebo peknú vianočnú dekoráciu. Vaše ratolesti určite poteší malá hračka alebo pekná rozprávková knižka. Sladkostí bude do konca roka aj tak ešte dosť a to v podobe sladučkých voňavých medovníkov a lineckých koláčikov.