Termovízia už dávno nepatrí len do armády
Termografia alebo infračervená termografia je vedný odbor, ktorý sa zaoberá bezkontaktnou analýzou rozloženia teplotného poľa na povrchu telies. V širšom meradle sa tento odbor rozvinul s vývojom a rozšírením infračervených kamier.
Viete ako fungujú termokamery?
Infračervené kamery dnes bežne označujeme ako termokamery, či termovízie. K tomu prospel aj názov jedného z prvých výrobcov infračervených kamier, firmy Thermovision. Princíp fungovania takýchto kamier je v podstate rovnaký ako pri bežných kamerách. Rozdiel je v tom, že namiesto bežného viditeľného svetla využívajú termokamery svetlo s vlnovými dĺžkami 14 mikro metrov.
Tento princíp funguje aj v úplnej tme, keďže pri ňom nezáleží na úrovni vonkajšieho viditeľného osvetlenia. Termokamery sa tak môžu využívať aj pri záchranných operáciach v zadymených priestoroch, či v podzemí.
Termovízia našla aj mierovejšie využitie
Pôvodné použitie termokamier by sa však dalo označiť ako protichodné zachraňovaniu. Používali sa totižto v Kórejskej vojne. Zníženie ceny a tým pádom zlepšenie dostupnosti tejto technológie však pomohlo k jej celkovému rozmachu a rozšíreniu a termokamery tak našli využitie v mnohých ďalších oblastiach. Tým to však nekončí a ako sa temokamery postupne vylepšujú a zdokonaľujú svoj softvér, nachádzajú stále viac využitia.
Termokamery tak nájdu uplatnenie napríklad v stavebníctve pri realizácii energetických auditov izolácií budov a detekcii teplotných únikov. Rovnako pomocou nich môže dôjsť k odhaleniu hmyzu v stenách a strechách, či odhaleniu plesní pri sanáciách. Prípadne sa môžu využiť na kontrolu striech a štruktúrnu analýzu murovaných stien.
Taktiež sa môžete stretnúť aj s medicinálnou termografiou, ktorá sa používa na testovanie a diagnostiku a rovnako aj s veterinárnou termografiou. Termovízia nájde využitie aj v poľovníctve, konkrétne na dohľadávanie zveri. A samozrejme aj v množstve ďalších oblastí.
Zdroj obrázka:
Autor: Dario Sabljak / Shutterstock.com