Termovízia už dávno nepatrí len do armády

Termovízia už dávno nepatrí len do armády

Termografia alebo infračervená termografia je vedný odbor, ktorý sa zaoberá bezkontaktnou analýzou rozloženia teplotného poľa na povrchu telies. V širšom meradle sa tento odbor rozvinul s vývojom a rozšírením infračervených kamier.

Viete ako fungujú termokamery?

Infračervené kamery dnes bežne označujeme ako termokamery, či termovízie. K tomu prospel aj názov jedného z prvých výrobcov infračervených kamier, firmy Thermovision. Princíp fungovania takýchto kamier je v podstate rovnaký ako pri bežných kamerách. Rozdiel je v tom, že namiesto bežného viditeľného svetla využívajú termokamery svetlo s vlnovými dĺžkami 14 mikro metrov.

Tento princíp funguje aj v úplnej tme, keďže pri ňom nezáleží na úrovni vonkajšieho viditeľného osvetlenia. Termokamery sa tak môžu využívať aj pri záchranných operáciach v zadymených priestoroch, či v podzemí.

Termovízia našla aj mierovejšie využitie

Pôvodné použitie termokamier by sa však dalo označiť ako protichodné zachraňovaniu. Používali sa totižto v Kórejskej vojne. Zníženie ceny a tým pádom zlepšenie dostupnosti tejto technológie však pomohlo k jej celkovému rozmachu a rozšíreniu a termokamery tak našli využitie v mnohých ďalších oblastiach. Tým to však nekončí a ako sa temokamery postupne vylepšujú a zdokonaľujú svoj softvér, nachádzajú stále viac využitia.

Termokamery tak nájdu uplatnenie napríklad v stavebníctve pri realizácii energetických auditov izolácií budov a detekcii teplotných únikov. Rovnako pomocou nich môže dôjsť k odhaleniu hmyzu v stenách a strechách, či odhaleniu plesní pri sanáciách. Prípadne sa môžu využiť na kontrolu striech a štruktúrnu analýzu murovaných stien.

Taktiež sa môžete stretnúť aj s medicinálnou termografiou, ktorá sa používa na testovanie a diagnostiku a rovnako aj s veterinárnou termografiou. Termovízia nájde využitie aj v poľovníctve, konkrétne na dohľadávanie zveri. A samozrejme aj v množstve ďalších oblastí.

Zdroj obrázka:

Autor: Dario Sabljak / Shutterstock.com