Trápia vás citlivé zuby?

Trápia vás citlivé zuby?

Pokiaľ niekto nemá v poriadku zuby, je to vážny a veľmi nepríjemný problém, ktorý mu znemožňuje prežívať dni naplno. Najčastejšie ľudí potrápi ich citlivosť. Určiť príčinu a možnú liečbu sa dá pomerne rýchlo, stačí len včas zareagovať.

Príčiny sú rôzne

Samozrejme, ako vždy, za všetkým treba hľadať stravu. Častá konzumácia kyslých potravín (ovocia, zeleniny) môže spôsobiť bolesť, radšej sa im preto vyhýbajte. Keď máte citlivé zuby, zadovážte si v prvom rade zubnú kefku s extra jemnými štetinkami a zmenu pocítite už po pár použitiach. Tieto výrobky sú síce o trochu drahšie ako kefky zo supermarketov, ale investícia stojí za to, aby umývanie zubov nebolo utrpenie, ale bežná samozrejmosť. Odporúča sa nepoužívať silu, lebo by sa mohla poškodiť  ochranná vrstva zubov. Práve to môže spôsobovať následné bolesti.

Silný tlak na ďasná zapríčiní akurát tak ich naštrbenie. Vzniknú mikroskopické otvory, ktoré sú rajom pre baktérie a spúšťačom ďalších problémov. Neprospieva však ani prílišná starostlivosť o zuby a ďasná. Používanie silných prípravkov na bielenie, rôznych bieliacich zubných pást, ústnych vôd s obsahom alkoholu. To všetko môže spôsobovať citlivosť. Hlavne bielenie patrí do rúk odborníkom. Oslabenú zubnú sklovinu má na svedomí zubný povlak, ktorý vzniká v ústach po každej konzumácii potravín. Je preto dobré mať vždy poruke aspoň žuvačku alebo si pravidelne čistiť zuby (čo však nie je bežne možné). Váš lekár vie zubný povlak bezbolestne odstrániť už za pár minút.

Zubný kaz, prasknutý zub alebo poškodený nerv vám môžu taktiež spôsobovať veľké bolesti, teda aj citlivosť pri prežúvaní stravy, pití teplých i studených nápojov. Aj obyčajný prievan dokáže ľudí postihnutých týmto problémom poriadne potrápiť. Netreba čakať, kým to prejde. Neprejde to. Navštívte svojho lekára hneď, ako to bude možné, pokiaľ nie je neskoro.

Starostlivosť o citlivé zuby

Trh dnes ponúka množstvo prípravkov na citlivé zuby, treba však poznamenať, že reklamy sú od toho, aby sa predávalo. Treba vyskúšať rôzne druhy zubných pást a vybrať si takú, ktorá nám najviac vyhovuje. Nie každá zubá pasta nám pomôže. Dokonca sú prípady, keď práve zubná pasta na citlivé zuby spôsobila zdravému človeku problémy. Pokiaľ sa také niečo stalo aj vám, prestaňte pastu používať a vymeňte ju za druhú. Najlepšie sú tie s obsahom fluoridu.  Uvidíte, že sa vám uľaví ihneď.  Rovnako sa osvedčilo aj pitie repíkového čaju.