Túžite po dvojičkách? Zistite, či máte na to predispozíciu

Túžite po dvojičkách? Zistite, či máte na to predispozíciu

Niektoré ženy sa sotva dočkajú jedného vytúženého dieťatka a iné by chceli rovno dve a naraz. Stále viac budúcich mamičiek túži porodiť dvojičky. Či už z vypočítavosti, alebo z akejsi prestíže, jedno je však isté – zo 100 tehotenstiev sa dvojičky narodia približne trom párom partnerov.

Rolu zohrávajú najmä gény matky

V tomto prípade platí, že ak sa v rodine matky vyskytujú dvojičky, rastie aj šanca na tie vlastné. Gény otca sú teraz úplne mimo. Sú to ženy, ktoré zodpovedajú za senzáciu viacpočetného tehotenstva. Čím vyšší vek dosahujú, o to je väčšia šanca splodiť dvojičky. Deje sa to kvôli hormónom, ktoré s pribúdajúcimi rokmi zvyčajne robia „šarapatu“, a tak sa môže stať, že v jeden menštruačný cyklus sa vytvoria dve vajíčka súce na oplodnenie.

Životný štýl, ročné obdobie, rasa

Okrem iného je tiež známy fakt, že ženy, ktoré užívajú alebo užívali hormonálne tabletky alebo podstúpili hormonálnu liečbu či využili asistovanú reprodukčnú technológiu (umelé oplodnenie), sú tiež „adeptky“ na viacpočetné tehotenstvo.

Výskum ďalej dokazuje, že najviac dvojičiek sa splodí v teplom ročnom období, a preto najmä v oblastiach, kde je najviac slnka, je pravdepodobnosť naozaj veľká. Zdravý životný štýl a pestrá strava tiež ovplyvňujú ženský cyklus. Vegetariánky a vegánky majú menšiu šancu splniť si sen o dvojičkách.

Veľkú šancu majú viacrodičky

Ženy, ktoré majú za sebou jedno či dve tehotenstvá, sa zaraďujú do skupiny tých „vyvolených“. Viacnásobné mamy majú teda väčšiu šancu splodiť dvojičky. To, či budú jednovaječné alebo dvojvaječné, sa rozhodne už na začiatku. Ultrazvukové vyšetrenie dokáže v prvých týždňoch tehotenstva určiť, či budú detičky identické alebo nie. Jednovaječné dvojčatá sú zvyčajne rovnakého pohlavia, zatiaľ čo tie dvojvaječné sa zvyknú podariť do páru.

Ak ste budúcou mamičkou dvojčiat, mali by ste sa pripraviť na to, že vaše tehotenstvo sa bude automaticky považovať za rizikové, a preto budete pod častejším lekárskym dohľadom. Obvykle trvá tehotenstvo 35 týždňov a končí sa zvyčajne predčasným pôrodom alebo plánovaným cisárskym rezom. Netreba sa však ničoho obávať. Doba pokročila natoľko, že o vás a aj o vaše bábätká bude perfektne postarané.