Úsmev, prosím!

Úsmev, prosím!

Úsmev druhým naznačuje, že nie sme nebezpeční. Je to prostriedok, ktorým hovoríme, aby nás prijali a mali radi. Prieskumom bolo dokázané, že zločinci v súdnych sieňach, ktorí sa ospravedlnili s úsmevom, mali za následok nižší trest než tí, ktorí sa neusmievali. V čom spočíva jeho sila?

Čím viac sa usmievate, tým vás majú radšej

Prvé stretnutia?  Dôležité rokovania? Jeden úsmev a úspech je zaručený! Hneď sa na oboch stranách vytvoria pozitívne pocity, stretnutia sú príjemnejšie, srdečnejšie, ľudia sa lepšie dohodnú a konverzácie trvajú dlhšie. Dochádza k podstatnému zlepšeniu vzťahov. Smiech posilňuje imunitný systém, chráni pred nežiaducimi chorobami, lieči, zvyšuje tržby, učí, priťahuje priateľstvá a predlžuje život.

Je ako zbraň

Nič však netreba preháňať. Najmä ženy by si mali dať pozor, a ak idú na pracovný pohovor alebo dôležité rokovanie, úsmevov musí byť menej, aby pôsobili dôveryhodnejšie. Je totiž dokázané, že nežnejšie stvorenia ukazujú zúbky podstatne viac ako muži, ktorí to majú v génoch. V minulosti boli oni tí, ktorí ženy chránili a museli vyzerať autoritatívne a dominantne. Ženy boli tie, ktoré udržiavali od nepamäti teplo domova a domácu pohodu. Preto sa páni radšej otočia za dobre naladenou kráskou ako za tou zamračenou.

Liek zadarmo

Kto sa veľa smeje, je zdravý. Neveríte? V osemdesiatych rokoch 20. storočia niekoľko nemocníc v USA zaviedlo tzv. izbu smiechu. Pacientom v tejto miestnosti púšťali hodinu denne komediálne filmy a vtipné nahrávky s ohromujúcim výsledkom – zlepšil sa im zdravotný stav a skrátil pobyt v zariadení. Smiech totiž uvoľňuje endorfíny, vďaka ktorým sa cítime úžasne! Ba čo viac – ovplyvňuje aj zníženie tepu srdca, roztiahnutie ciev, zlepšuje chuť do jedla a urýchľuje trávenie. Taktiež zvyšuje prívod kyslíka do krvi, zlepšuje krvný obeh a rozširuje cievy – preto sa niekedy až červenáme.

Pozor na faloš

Na ústach med a v srdci jed. Neúprimný úsmev rozpoznáte podľa toho, či sa dotyčnému smejú aj oči. Ak sa v ich okolí neobjavia vrásky na koži, pravdepodobne by ste mali ukončiť konverzáciu a hľadať úprimnosť pri niekom druhom. Falošný  úškľabok je výraznejší na ľavej polovici tváre (úsmev do jednej strany), zatiaľ čo ten skutočný sa prejavuje vyrovnanou symetriou tváre. Práca v nešťastnom prostredí sa skôr či neskôr prejaví na našom zdraví. Obklopujme sa preto iba pozitívnymi ľuďmi a budeme šťastní aj my.