Vegetariánske alebo jogínske Vianoce

Vegetariánske alebo jogínske Vianoce

Hoci Vianoce sú sviatky hojnosti a štedrosti, niektorým z nás by sa mohlo zdať, že vegetariáni o veľa prichádzajú. Tieto mylné predstavy sú však také zanedbateľné, že sa my „bežní“ mäsožrúti, až tak príliš nepozastavujeme nad otázkami typu, čo asi jedia pri štedrovečernom stole.

Nie je to len životný štýl

Pochopiť, prečo sa z človeka zo dňa na deň stane vegetarián, sa skratka nedá. Je to akýsi zlom v živote ľudí, ktorí spoznali zmysel svojho bytia. Zistili, čo je dôležité, cenné, vzácne, bez čoho sa dá fungovať a bez čoho naopak – nie. Pochopili, ako to na svete chodí. Všetky súvislosti, obchodné ťahy, reklamy, bludy. Z televízie, rádia a aj z tlače sa na nás denno – denne valí kopec informácií, ako máme žiť svoj život. Čo je správne a čo nie – nad tým sa už ani nepozastavujeme. Úplne sme sa ponorili do tejto umelej doby, kde sú najväčším zmyslom peniaze, majetky a prestíž.

Prečo prestali jesť mäso?

Vegetariáni sú veľmi duchovne založené bytosti. Niektorí si skutočnosti uvedomili sami, iní na to potrebovali množstvo motivačných kníh typu, ako zmeniť svoj život a stravovanie k lepšiemu. Pýtame sa všetci – aké skutočnosti? A pritom pre nich je odpoveď jednoduchá a samozrejmá. Jesť mäso, znamená jesť mŕtvolu. Mäsožrúti sa práve začali pohoršovať a vážne prehlasovať, že zvieratá boli predsa kvôli tomu stvorené. Majú nám slúžiť a zapĺňať prázdne žalúdky. Naozaj?

Po anglicky mäso – meat, by doslova znamenalo „jem seba“. Alebo (p)otrava, jed(lo). Ľudia sa prestali stravovať zdravo. Vedú konzumný život bez toho, aby premýšľali, že tisíce zabitých zvierat trpelo. Dokonalá harmónia na svete vznikne vtedy, keď začneme na tejto planéte ochraňovať všetko živé.

Bez konzumácie mäsa sa cítia oveľa lepšie a sýtejšie

Vianoce u vegetariánov sú výborné! Nech si nikto nemyslí, že odopieranie si mäsa je diétne a akési ochudobňujúce. Hoci ryba je klasika, ktorá nechýba asi na nijakom slovenskom stole, vždy sa dá nahradiť rôznymi syrmi, druhmi zeleniny na nespočetne veľa spôsobov alebo sójovým „mäsom“. Šikovní kuchári tak vegetariánsku vianočnú misu povýšia na majstrovské dielo plné zdravia a chute. Okrem skvelého pocitu tak urobia niečo pre svoje telo a hlavne pre túto planétu.

Photo by Anna Pelzer on Unsplash.com