Vráť mi moju energiu!

Vráť mi moju energiu!

Stalo sa vám už niekedy, že ste sa stretli s človekom, pri ktorom ste sa necítili komfortne a nie celkom „vo svojej koži“?  Pravdepodobne ste sa nechtiac zoznámili so „žrútom energie“. Čo sú to za ľudi a ako sa ich striasť? Možno ich stretávate každý deň a ani o tom neviete. Debatný krúžok s nimi rozhodne nezakladajte.

Ako na výsluchu

„Požierači energie“ sú navonok úplne normálni ľudia, sú priateľskí, komunikatívni, tvária sa vždy veselo a spokojne. Využívajú každú situáciu, aby sa s vami mohli spojiť. V obchode, na ulici, v parku, na mieste a čase nezáleží. Začínajú veľmi nesmelo, s klasickými otázkami, ktoré asi každému lezú na nervy. Ako sa máš? Čo nové? A potom sa snažia dostať sa vám  pod kožu. Z celého rozhovoru začnete byť nervózni, vyhýbavo odpovedáte, mysliac si pritom, čo koho do toho, a obvykle miesto výsluchu opúštate s nejakou skvelou výhovorkou, že sa ponáhľate, lebo na vás niekto čaká. Existuje však viacero druhov týchto podivných ľudí.

Škaredý pohľad

Najväčší  „vysávači energie“ sú práve tí najmilší. Tí sú aj najzvedavejší. Ledva sa poznáte a už chcú vedieť aj číslo vašich topánok, a pokiaľ si dovolíte nespolupracovať s nimi, začnú sa na vás pozerať pohľadom, akože vy ste tí, čo spadli z Marsu, vy ste tí nepriateľskí, odmeraní a nehodní toho duchaplného rozhovoru. Áno, dajú vám to aj jasne pocítiť. Nakoniec dopadnete tak, že po odchode vás ešte aj dobre poohovárajú poza chrbát a naraz sa vám začne doma z ničoho nič štikútať.

Ja som múdry, ty si neschopný

Ďalšiu skupinu tvoria takí, čo pojedli celú múdrosť sveta. Spýtajú sa na vaše úspechy len preto, aby sa následne mohli pochváliť tými svojimi, pravdaže, ešte výnimočnejšími. Horší scenár nastáva, keď vám ešte aj začnú diktovať, ako robiť veci lepšie, prípadne čo nerobiť.  Veľakrát tieto ich rady ostávajú len odviate vetrom, nikto nemá náladu a chuť nechať sa poúčať. Avšak aj tak rohovor opúšťate zdeptaní a zamyslení, či vediete svoj život správnym smerom. Žrút vyhráva.

Tu ma bolí, tam ma pichá

Posledná priečka patrí večným ponosovačom, určite ich poznáte. Cieľom ich debaty je oboznámiť vás s ich zlým zdravotným stavom, so zdravotným stavom svojich blízkych, priateľov, o tom, aký je svet skazený, zlý a všetko stojí len na peniazoch. Takýto človek je priam nezastaviteľný, nemá problém rozprávať celé minúty (pre vás hodiny) bez zastavenia a nadýchnutia, má pocit, že to musí dopovedať, lebo apokalypsa sa blíži. Rýchlo preč, zla je vo svete dosť.

Zvykneme si na nich

Nech sa stretnete s ktorýmkoľvek z týchto typov, vedzte, že oni o tom ani netušia, ako ich iní vnímajú. Sú to ľudia ako my, ibaže vo svojich hlavách často riešia nepodstatné veci a nežijú pre prítomnosť. Život treba prijímať taký, aký je, a tiež treba byť vďačný za každý jeden deň prežitý so svojimi milovanými. Nenosíme aj my sami niekedy na prsiach nápis „Žrút energie“?