Vyrobte svojim deťom pieskovisko

Vyrobte svojim deťom pieskovisko

Pieskovisko vaše ratolesti dokáže zabaviť naozaj na dlho, zatiaľ čo vy si môžete vychutnávať zaslúžený oddych. Samozrejme, za predpokladu, že hra v piesku patrí medzi ich obľúbené činnosti. Ponúkame vám jednoduchý návod, ako rýchlo a ľahko vytvoríte funkčné pieskovisko aj u vás doma.

Vyčleňte si vhodné miesto

Prv než začnete „majstrovať“, zvoľte si na pieskovisko vhodné miesto. Hľadajte na svojom pozemku také stanovisko, ktoré bude napr. v lete chránené pred silným slnkom a kde je závetrie. Pokiaľ nie je možné umiestniť pieskovisko niekam pod strom, vhodným riešením je nákup slnečnej plachty alebo slnečníka. Časom si pri pieskovisku môžete vytvoriť akúsi pergolu, po ktorej sa budú ťahať nádherne kvitnúce rastliny. Tie vytvoria nad hlavami detí potrebný chládok a poskytnú im ochranu. Alebo okolo vysaďte okrasné stromy a kry, aby sa vytvoril skutočný súkromný „kútik“na hranie.

Pripravte pôdu

Dohodnite sa, ktorý rozmer pieskoviska je ideálny vzhľadom na priestorové možnosti pozemku. Keď máte v rodine viac detí, rozhodne je najlepšia väčšia plocha. Pokiaľ máte pozemok menší, asi nemôže byť reč o veľkom pieskovisku, ktoré by vás zbytočne oberalo aspoň o tú trochu miesta, čo máte k dispozícii. Ohraničte si plochu, na ktorej pieskovisko „vyrastie“, zbavte pôdu trávy, prípadne nežiaducej buriny, aby to bolo dokonale očistené a pripravené. Vypočítajte si, koľko budete potrebovať nakúpiť betónových tvárnic, a včas ich majte poruke. Následne zakopte tvárnice zhruba do ½ do zeme okolo celého obvodu pieskoviska. Na tie poukladajte drevené hranoly. Najlepšie spravíte, ak ich vopred dohladka vyhobľujete a vymaľujete na požadovaný farebný odtieň. Zaschnuté hranoly (4 kusy) v rohoch k sebe privŕtate, aby získali stabilitu.

Chýba už len piesok

Takto pripravené a takmer hotové pieskovisko potrebuje už len textíliu proti burine na celú plochu, na ktorú stačí už len doviezť  kvalitný „čistý“ piesok, a nekonečná zábava sa môže začať! Také jednoduché! Pri troche pomoci to zvládnete za jeden víkend. Nezabudnite nakúpiť dostatočné množstvo formičiek, lopatiek či vedierok pre malých kuchárov, pekárov či stavebníkov. Teraz sa už môžete venovať činnostiam, ktoré máte radi, bez vyrušovania vašich zaneprázdnených detí.

Photo by Alexander Dummer on Unsplash.com