Zabudnite na fast fashion. Nakupujte v second handoch

Zabudnite na fast fashion. Nakupujte v second handoch

Sú lacné, každý si v nich nájde to svoje a nepreferujú žiadnu vekovú či veľkostnú skupinu. Zaužívaná dogma o tom, že second handy sú pre chudobných ľudí, je dávno vyvrátená. Ak chcete mať kúsky, ktoré nevlastní nik iný, vydajte sa s nami na nákupy do sekáča!

Z druhej ruky

Napriek globalizácií a zvýšení ekologického povedomia ešte stále existuje hŕstka ľudí, ktorá pociťuje k nákupu z druhej ruky rešpekt a v niektorých prípadoch až nechuť. V minulosti som sama bývala k nakupovaniu tohto druhu skeptická. No od momentu, kedy som prekonala strach, sa už v bežných obchodoch necítim komfortne.

V konzumnom svete svietia tieto predajne ako svetlo na konci tunela. Chodia do nich mladí aj starí bez ohľadu na finančné pomery. Pretrvávajúci trend by sa dokonca v priebehu jedného desaťročia mohol vyrovnať fast fashion trhu.

Odkiaľ sekáčové oblečenie pochádza

Móda sa každých pár rokov v jemných obmenách vracia. To popularitu sekáčov len zvyšuje a na vintage kúsky zo 70tych, 80tych a 90tych rokov tam poľahky narazíte. Ich výhodou je rovnako, že sa nesústredia na jeden módny štýl. Nová kolekcia u nich neznamená zmenu toho, čo je in, ale naopak len výmenu tovaru. Najväčší výber býva na začiatku jednej kolekcie, no ceny postupne klesajú, čiže cenovo sa oplatí si na dané kúsky počkať.

Šatstvo nie je vždy nosené

Na našom trhu predávajú štyri väčšie firmy, ktoré sa venujú biznisu s obnoseným šatstvom. Okrem zberu šiat zabezpečujú aj jeho triedenie, predaj a distribúciu nepredaného oblečenia do zahraničia. Konkrétne ide o Textile House, Humana, Kilovka a Genesis. Šaty, ktoré si v týchto predajniach zakúpite, pochádzajú väčšinou zo západnej Európy. Nie vždy sú nosené, občas sa tam vyskytujú aj kúsky, ktoré sa nepredali v bežných obchodoch. Najväčšími dodávateľmi sú Nemci, Rakúšania, Francúzi či Taliani.

Tipy pri nákupe

  • Nájdite si viac času, keďže je potrebné sa v oblečení prehrabávať dlhšie ako zvyčajne.
  • Oplatí sa vystihnúť dni, kedy sa ponúkajú výhodné a občas až podozrivo nízke ceny.
  • Radím zájsť do sekáča s dávkou trpezlivosti, inak je pravdepodobné, že nič nenájdete.
  • Oblečenie si poriadne prezrite. Sledujte či nie je poškodené, zašpinené a pod.
  • Neodporúča sa kupovať chúlostivé šatstvo, ako spodné prádlo či plavky.

Prečo nakupovať v second handoch

  • ochrana životného prostredia
  • originálne kúsky
  • zábava pri hľadaní tých správnych
  • úspora peňazí
  • podnietenie kreativity