Život včiel je fascinujúci

Život včiel je fascinujúci

Nie nadarmo sa hovorí : „ Usilovný ako včielka. “ Pracovitosť včiel je totiž jedinečná. Počas svojho krátkeho 35 dňového života včely vôbec nespia! Neuveriteľné, ako je ich organizmus nastavený a ako sa dokázali prispôsobiť zmenám na našej planéte. Dodnes platí múdrosť, že kde sa nachádzajú, tam je čistá príroda.

Matka je len jedna

Platí to aj v ľudskej ríši. V jednom spoločenstve, kde žije približne 20 až 70 000 včiel, je vždy iba jedna matka. Ak by sa náhodou stalo, že sa objavia matky dve, zaručene by sa do seba okamžite nemilosrdne pustili. Ako v akčnom filme, kde vyhráva ten silnejší. V najhoršom prípade by zahynuli obe. Často sa ale stáva, že keď sa zrodí nová, mladšia matka, tá staršia opustí úľ a so svojimi vernými robotnicami vytvorí nový roj, to znamená, že sa vyrojí. Je to tiež forma rozmnožovania.

Obvykle tieto roje badať na stromoch a hoci to vyzerá veľmi nebezpečne, včely sa starajú iba o matku a popri tom hľadajú nové obydlie. Úlohou matky je každý deň naklásť 2500 vajíčok, o ktoré sa stará. Je zároveň kráľovnou celého spoločenstva.

Včely majú veľmi dobrý zrak a vidia aj ultrafialové žiarenie, ktoré my nemáme šancu voľným okom zahliadnuť. Peľ zacítia až na diaľku piatich kilometrov. Ich „pracovná doba“ sa začína od východu slnka, teda približne od štvrtej rannej hodiny, až po jeho postupný západ. Do svojich domovov sa vracajú okolo piatej podvečer. Vďaka nim sa nám príroda každoročne odvďačí bohatou úrodou, a preto sa včely zaraďujú medzi tri najužitočnejšie „zvieratá“.

Ako je to s tým medom?

Každá včela za celý svoj život vyprodukuje len 9 gramov medu, čo je pre lepšiu predstavu len polovica čajovej lyžičky. Med je preto skutočné a vzácne zlato. Až 1100 včiel potrebujeme, aby sme získali zhruba kilogram tejto zdravej suroviny. Až 1000 kvetov denne je hodnota, ktorú opelí za celý deň jedna včielka.

Dajte si pozor, ak vás náhodou bodne so svojím žihadlom, pretože spolu s ním vypustí aj zvláštne feromóny, ktoré okamžite zacítia aj jej „kamarátky“ a mohli by vás napadnúť. Pri vyberaní žihadla buďte opatrní, pretože obsahuje jed. Snažte sa ho vybrať čím skôr a najlepšie s ostrým predmetom. Octanová masť alebo octový obklad pomôžu postihnuté miesto rýchlo upokojiť a ošetriť.