Živý či umelý?
Reč je o vianočnom stromčeku, ktorého zdobenie a používanie sa na Slovensku začalo zaužívať až koncom 18. storočia. Spočiatku sa stromčeky vôbec nepýšili ozdôbkami a svetielkami, pretože podľa katolíkov to bol iba obyčajný pohanský zvyk. Tradične sa prinášali do domov práve v deň Vianoc, kedy v príbytkoch plnili akúsi ochrannú funkciu. Až v 20. storočí sa začali pod stromčeky ukladať aj darčeky, avšak len pre členov domácnosti.
Umelý je investíciou aj do budúcnosti
Hoci za umelý vianočný stromček „vysolíme“ naraz dosť veľa peňazí, avšak iba raz. Rok čo rok ho potom stačí iba vytiahnuť z pivnice a jednoducho poskladať. Vianoce sa môžu začať. Na Troch kráľov opäť poputuje na svoje celoročné stanovisko. Jeho životnosť je pri správnom zaobchádzaní aj uskladnení nekonečná. Aj keď sa po rokoch rozhodnete pre iný umelý stromček, stále si viete vyrátať, že ste ušetrili pekný balík. Vkus majiteľov sa mení. Niekedy potrebujú skôr väčší, inokedy menší, potom prídu do módy aj rôzne farby ihličia či iné moderné prevedenia.
3D umelý vianočný stromček ako živý
Dnešné umelé stromčeky zakúpite v cene približne od 80 Eur, ale môžete si byť istí, že investícia sa oplatila. Niektoré totiž vyzerajú na nerozoznanie od toho živého. Priemerná výška okolo 180 cm a ihličie pripomínajúce to skutočné, vás rozhodne upúta a chytí za srdce. Husté vetvičky dokonca aj s malými šiškami a konáriky tak reálne, že máte potrebu vyskúšať, či sú naozaj iba napodobenina.
Vôňa živého stromčeka je nenahraditeľná
Klasik by povedal, že ani celý dom plný umelej krásy by nenahradil taký pravý, živý vianočný stromček a jeho omamnú a príjemnú vôňu – typickú pre Vianoce. Ihličie nám ešte viac napovedá, že čas, kedy sme ako rodina pokope a veľa sa radujeme, je už tu. Tieto stromčeky sa dajú zakúpiť už od 20 Eur, ale ako všetci dobre vieme, vydržia iba jednu „sezónu“. Pri troche šťastia nezačnú padať skôr, ako príde štedrý večer. Aj starostlivosť o živý stromček dá veru zabrať. Neustále dolievanie vody do nádobky a častejšie vysávanie sú asi samozrejmosťou.
Borovica, smrek či jedlička?
Ak sa rozhodujete, ktorý vyskúšate tento rok, možno vám poradíme. Smrek je najlacnejší, ale býva krásny hustý a silno aromatický. Jeho nevýhodou však je, že začne opadávať ako prvý, a tak sa po novom roku môže stať, že vám ostanú už iba vianočné gule visiace na akomsi „strašiaku“ bez ihličia.
Borovica je o trocha drahšia. Možno to nie je typický vianočný stromček, ale takmer vôbec pri vysychaní nestráca ihličie. Silnú vôňu živice a ihličia ucítite už pri vchodových dverách.
Ó, jedlička, ó jedlička, aká si krásna! Dokazuje to aj jej cena, pretože býva obvykle najdrahšia. Vyniká však svojím tvarom, hustotou, vôňou a teší sa obľube preto, že dlho drží „po kope“ . Aj keď vyschne, ihličie opadáva iba trochu.
Ešte malá rada na záver. Keď si prinesiete domov svoj živý vianočný stromček, kúsok z pňa odrežte, aby nanovo začal prijímať vodu z nádobky. Vydrží tak dlhšie. Do svojich príbytkov si ho „nainštalujte“ až tesne pred Vianocami, aby čo najdlhšie vydržal zelený.