Čo potrebujete na prípravu skvelej kávy v pohodlí vlastného domova?

Čo potrebujete na prípravu skvelej kávy v pohodlí vlastného domova?

Káva je odvekým rivalom čaju v pomyselnom súboji o svetovo najobľúbenejší nápoj. Bez ohľadu na to, či je na prvom, alebo druhom mieste, milovníkov kávy je obrovské množstvo a to na celom svete. Ešteže v súčasnosti je veľa možností, ako si skvelú kávu pripraviť aj doma. Čo na to budete potrebovať?

Kávové zrná

Prvoradý je samozrejme nákup kávy, v našom prípade kávových zŕn. Prečo (pokiaľ možno) kupovať výlučne čerstvo praženú zrnkovú kávu? Kávové zrná totiž už 15 minút po mletí začínajú strácať svoje vlastnosti, kvôli čomu si chuť a arómu kávy nevychutnáte naplno. Mlieť kávové zrná preto treba až tesne pred prípravou kávy. A ozaj, o instantnej akože káve ani nebudeme hovoriť, dobre?

Čo sa kávových zŕn týka, na výber budete mať medzi dvoma druhmi: arabicou a robustou (prípadne sú na trhu aj ich zmesi). Ak vám ide o kvalitnú chuť a arómu, vyberajte si výlučne 100 % arabicu. Na druhej strane, robusta obsahuje viac kofeínu, takže v prípadoch, keď budete piť kávu hlavne pre účinky kofeínu, robusta bude ideálnou voľbou.

Vybavenie na prípravu espresa

Čo sa týka samotnej prípravy kávy, môžete sa vydať dvoma cestami v závislosti od toho, či preferujete espreso, alebo filtrovanú kávu. Táto voľba má vplyv aj na vybavenie, ktoré budete na prípravu kávy potrebovať.

Na prípravu espresa a mnohých ďalších kávových nápojov, ktoré z neho vychádzajú, vám poslúži automatický alebo pákový kávovar. Ak si chcete dopriať lahodnú kávu čo najjednoduchšie a najrýchlejšie, siahnite po automatickom kávovare. A ak sa chcete do prípravy kávy viac vložiť, voľbou pre vás bude pákový kávovar.

Ak sa rozhodnete pre pákový kávovar a ten váš nebude mať vstavaný mlynček, budete pochopiteľne potrebovať aj ten. V takomto prípade budete musieť siahnuť po elektrickom mlynčeku, keďže na espreso sa káva melie veľmi jemne.

A čo filtrovaná káva?

V prípade, že sa rozhodnete pre filtrovanú kávu a ktorýkoľvek z mnohých alternatívnych kávovarov, či prístrojov na prípravu kávy, mlynček si budete môcť vyberať aj z ponuky dostupných ručných mlynčekov na kávu. Príprava filtrovanej kávy je „manuálny“ proces, ktorý máte plne pod kontrolou. To vám umožňuje experimentovať a hľadať ten najlepší spôsob, ako si doma pripraviť dokonalú kávu. Avšak nie je to nič pre tých, ktorí chcú mať kávu hotovú bez akejkoľvek námahy.

Zdroj obrázka:

Autor: Krakenimages.com / Shutterstock.com