6 dôvodov, prečo začať behať

6 dôvodov, prečo začať behať

Beh je jedným z najprirodzenejších ľudských pohybov. Pre niekoho je čistým utrpením, no mnoho ľudí si bez svojej dávky behu nevie predstaviť deň. Ak patríte k skupine číslo tri a premýšľate, že by ste s behom začali, tu je 6 benefitov, ktoré beh prináša.

 1. Beh je lacný

Beh je snáď najlacnejší šport, aký môžeme vykonávať. Stačí počiatočná investícia do kvalitných bežeckých topánok a už nič iné nepotrebujeme. Behávať môžeme aj v starom tričku a teplákoch, inak je nevyhnutná iba túžba dostať sa do formy a nadšenie pre vec.

 2. Beh pomáha prekonať samého seba

Povedzme si pravdu: začať behať je najťažšie. Prvé pokusy o zvládnutie fyzickej aktivity, na ktorú sme pred tým neboli zvyknutí, môžu odradiť. Počas behu je nám nevoľno, potom prichádzajú nepríjemné svalovky. Sme frustrovaní z toho, že nezvládzeme ubehnúť toľko, koľko by sme si priali.

Pozrime sa na to ale z druhej strany: v behu nemusíme nikomu nič dokazovať. Nemáme súpera, ktorého musíme prekonať, aby sme sa stali víťazmi, práve naopak. Chceme iba prekonať samých seba. Nikto nás počas behania nesleduje, nemeria čas, je to osobný boj s vlastným telom.

3. Beh učí vytrvať

V prvých týždňoch nie je podstatné koľko ubehneme, dôležité je, že sme sa odhodlali vôbec začať. Radosť z behu pricháza po pár dňoch, či skôr týždňoch vytrvalej práce. No nejde o nič veľké. Každý deň stačí behaniu obetovať polhodinku času.

Po malých kúskoch si vytvárame rituál, bez ktorého naše telo časom cíti, že mu niečo chýba. Výsledky práce ale nevidíme hneď. Beh učí vytrvať pri dlhodobom procese.

 4. Beh prináša endofíny

Po prekonaní prvotných nepríjemných behov a bolestiach nasledujú chvíle opojného šťastia. Stále sa musíme prekonávať, občas sa nám nechce obuť si bežecké topánky, no vždy keď tak urobíme, cítime sa lepšie.

Skutočné endorfíny sa vyplavujú po behaní alebo po zdolaní vytúženého kilometra. Behať sa oplatí už len kvôli tomuto pocitu.

5. Beh je dobrý na fyzickú kondíciu

Samozrejme, jednou z najlepších vecí na behaní je, že sa stávame fyzicky zdatnejšími a silnejšími. Zároveň chudneme a sme plní energie.

Beh udržiava v dobrej kondícií, je blahodárny aj na psychické, nielen na fyzické zdravie.

6. Beh neobmedzuje

Beh je priestorovo a časovo neobmedzený. Môžeme ho vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek. Je voľným, prirodzeným pohybom.

Ideme si zabehať?