Aké sú najlepšie americké kriminálky všetkých čias?

Aké sú najlepšie americké kriminálky všetkých čias?

Dobrých filmov je neúrekom. V dnešnom zozname vám prinášame výber toho najlepšieho z krimi žánru. Videli ste už niektorý z nich?

L.A. Utajené skutočnosti

V 50. rokoch 20. storočia v Los Angeles sa traja kategoricky rozdielni policajti snažia rozmotať klbko zložitého prípadu. Sú to: Ed Exley (Guy Pearce), zlatý chlapec policajných síl, ktorý je ochotný urobiť takmer všetko pre to, aby sa dostal dopredu; Bud White (Rusell Crowe), pripravený porušiť pravidlá pri hľadaní spravodlivosti, ale neschopný udržať svoje zúrivé násilie na uzde; a Jack Vincennes, ktorý vždy vyhľadáva celebrity a rýchle peniaze, kým ho svedomie neprivedie k tomu, aby sa pripojil k Exleymu a Whiteovi s cieľom spoločne nájsť pravdu. Príbeh filmu L.A. Utajené skutočnosti je plný policajnej skorumpovanosti a hollywoodskej špinavosti. Dívajte sa pozorne, film má totiž komplikovanejší scénar.

Tajomná rieka

Mysteriózny triler Tajomná rieka je rovnako o troch odlišných mužoch. Ako chlapci sa Dave, Jimmy a Sean hrajú na chodníku pred domom, keď Dava unesú dvaja muži a niekoľko dní ho sexuálne zneužívajú. Dave (Tim Robbins) nakoniec utečie, no je už navždy traumatizovaný. Dej ďalej sleduje troch už dospelých mužov v momente, kedy Jimmymu (Sean Penn) krvilačne zabijú dcéru Katie. Zhodou okolností je Sean (Kevin Bacon), ako detektív vrážd, poverený zločin vyšetriť a práve utiahnutý Dave sa stáva podozrivým číslom jedna. Snímka vyniká najmä hereckými výkonmi, emočnou stránkou postáv a dokonalou réžiou a hudbou od Clinta Eastwooda.

Skrytá identita

Kriminálna dráma Skrytá identita sa odohráva v Bostone, kde štátna polícia vedie vojnu proti írsko-americkému organizovanému zločinu. Mladý policajt v utajení Billy Costigan (Leonardo DiCaprio) je poverený infiltrovať sa do zločineckej siete, ktorú má pod palcom boss Costello (Jack Nicholson). Zatiaľ čo Billy rýchlo získava Costellovu dôveru, Colin Sullivan (Matt Damon), tvrdý mladý zločinec, ktorý sa naopak infiltroval do štátnej polície ako informátor zločincov, sa dostáva k mocenskej pozícii v špeciálnej vyšetrovacej jednotke. Obaja sú hlboko pohltení dvojitým životom a zhromažďovaním informácií o plánoch operácií, do ktorých prenikli. Keď však zločincom aj polícii dochádza, že je medzi nimi potkan, Billy a Colin sú zrazu v nebezpečenstve. Americká akadémia vied ocenila v roku 2007 Skrytú identitu štyrmi Oscarmi v kategóriách ako najlepší film, réžia (legendárny Martin Scorsese) a scénar.