Ako si vybrať bezpečnú záhradnú trampolínu?
Stojíte pred rozhodnutím, akú trampolínu do záhrady pre svoju rodinu vybrať, aby bola čo najbezpečnejšia? Na trhu existuje toľko možností a dostupných modelov v rôznych cenových kategóriách, že môže byť náročné rozhodnúť sa pre tú správnu trampolínu. Ak nechcete, aby nadšenie z trampolíny vystriedalo sklamanie kvôli zraneniam, pripravili sme si pre vás niekoľko praktických rád, ktoré vám pomôžu s výberom.
Oplatí sa trampolína z druhej ruky alebo radšej nová?
Dilemu, či si zaobstarať bazárovú trampolínu, alebo investovať do novej, riešia predovšetkým rodiny, ktoré hľadajú finančne nenáročné riešenie. Trampolíny z druhej ruky sa dajú kúpiť za nižšie sumy ako nové, preto je to lákavá možnosť. Nie vždy je však aj výhodná, pretože bazárová trampolína si v krátkom čase možno bude vyžadovať nejaké investície, na ktoré málokto pri nákupe myslí, a ľahko sa dostanete na cenu novej trampolíny.
Bazárové trampolíny majú už niečo za sebou, predsa len, boli dlhšie vystavené UV žiareniu a poveternostným vplyvom. Hoci sú trampolíny vyrobené z materiálov, ktoré s takýmito podmienkami počítajú, žiadny z nich nevydrží večne v stopercentnom stave a niektoré diely si časom vyžadujú výmenu, aby trampolína dlho bezpečne slúžila. Preto ak máte možnosť, zvoľte radšej nákup novej trampolíny, aby sa nestalo, že vás v polovici sezóny prekvapí poškodená skákacia plocha alebo roztrhnutá bezpečnostná sieť.
Dnes už nie je problém kúpiť novú kvalitnú trampolínu za prijateľnú cenu. Vybrať si môžete tu: https://hop-sport.sk/trampoliny/
Uprednostnite odolné a kvalitné materiály
Ak má trampolína bezpečne stáť na mieste, odolávať pôsobeniu UV žiarenia, vetru, dažďu, chladu, vlhkosti a vydržať aj intenzívne skákanie, musí byť vyrobená z materiálov, ktoré túto záťažovú skúšku dlhodobo zvládnu. Pevná a stabilná konštrukcia je základ dobrého výberu. Ideálne je, ak je oceľová, pretože v porovnaní s lacnejšou hliníkovou verziou je omnoho pevnejšia a menej náchylná na opotrebovanie.
Špeciálna povrchová úprava ochráni kovové súčasti trampolíny pred koróziou a všímať by ste si mali aj počet a tvar nôh. Nohy v tvare písmena U sú stabilnejšie ako klasické rovné nožičky a čím je ich viac, tým lepšie.
Skákacia plocha záhradnej trampolíny by mala byť vyrobená z dostatočne pevného materiálu, aby vydržal záťaž pri skákaní, ale zároveň musí byť dostatočne elastický a nespôsobovať odery. Nemenej dôležitý je aj pamäťový efekt, odolnosť voči vlhkosti, slnečnému žiareniu a počasiu.
Pružiny, ktorými je skákacia plocha upevnená na konštrukciu, by tiež mali byť chránené proti hrdzaveniu a v závislosti od priemeru trampolíny sa odvíja aj ich počet. Čím ich je viac, tým lepšie sa na trampolíne skáče. Všetky použité materiály by mali byť certifikované a zdravotne nezávadné, aby ste si boli istí, že kupujete bezpečný produkt.
Rozhodnite sa pre správnu veľkosť trampolíny
Aby sa na trampolíne bezpečne zabavila celá rodina, je vhodné vyberať si priemer trampolíny podľa toho, koľko osôb a akého vekového zloženia na nej bude skákať. Pre malé dieťa stačí zvyčajne trampolína s priemerom do 3 metrov, väčším deťom bude pravdepodobne vyhovovať aj väčšia trampolína, na ktorej sa môžu do sýtosti vyblázniť.
Aby bolo skákanie bezpečné a vyhli ste sa zraneniam, je potrebné zobrať do úvahy, že ak chcete, aby trampolínu naraz používalo niekoľko osôb, mali by ste zvoliť čo najväčší priemer skákacej plochy. Dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti minimalizuje riziko kolízií a nárazov. Je praktické, ak je trampolína vybavená rebríkom, ktorý uľahčuje nastupovanie a vystupovanie.
Neprekračujte ani maximálnu nosnosť trampolíny udávanú výrobcom a myslite aj na priestor okolo trampolíny. Okolo nej by mal byť aspoň meter a pol voľného miesta, a takisto by nemala byť umiestnená v blízkosti konárov, pod nízkou strechou alebo na tvrdom betónovom povrchu. Trampolínu tiež nezabudnite ukotviť, aby sa pri skákaní neprevrhla a vydržala stáť na mieste aj pri silnejšom vetre.
Zdroj obrázku: lapis2380 / stock.adobe.com